Що відноситься до неживої природи?

Що відноситься до неживої природи?

Говорити і писати про живу природу прийнято з початкової школи: звірі, птахи, рослини, комахи становлять об'єкт найпильнішої спостереження. Неживі ж тіла якось обійдені увагою і менш цікаві, тому іноді навіть дорослі не можуть визначити, що відноситься до неживої природи. Давайте нарешті розберемося в цьому питанні природознавства, тим більше що тести ЄДІ і ДПА періодично повертаються до дитячих питань!

В поняття "природа" з точки зору природничих наук входить все, що досі не створено людьми. До живій природі відносять всі живі організми, до неживої - всі матеріальні тіла, що з'явилися без свідомої участі людини. Досить легко відрізнити живу кішку, наприклад, від неживого каменю, проте з подробицями нерідко виникає плутанина. Ось кругляк - матеріальне тіло неживої природи. А цегла - вже не природне тіло, а штучне. Брила мармуру - природне тіло, а Давид з-під різця Мікеланджело - мистецтво і, відповідно, природа його однойменна.

Якщо відрізнити природні об'єкти від штучних цілком реально, знаючи їх походження, то відмінності між живими і неживими іноді можуть бути абсолютно неочевидними. Для їх визначення необхідно знати будову і функціонування об'єкта вивчення. Тіла неживої природи: »не обмінюються з навколишнім середовищем речовиною, енергією та інформацією (не харчуються, не дихають, не виділяють енергію і речовини);

  • не здатні до самовідтворення;
  • не розвиваються;
  • не реагують на подразники;
  • мають простою структурою.
Сукупність цих ознак дозволяє говорити про предмет як про неживому.

Крім того, є певна закономірність існування систем неживої природи: для них актуальний принцип найменшої дії. Система завжди прагне від менш стійкого стану до більш стійкого, зберігаючи мінімум енергії поверхні. Неживе не чинить опір впливу навколишнього середовища, тоді як живе бореться з ним заради продовження нормального функціонування організму.

Нежива природа: цікаві приклади

Камінь, зірка, вода, лід, повітря, земля - ​​все це тіла неживої природи, що володіють усіма її ознаками. Їх визначення утруднень не викликає. А ось, наприклад, дерево: безсумнівно, живий організм, який росте, розвивається, розмножується, реагує на навколишній світ і з часом вмирає. А що впало в лісі дерево? Коли коріння перестали качати поживні речовини, а листя - оновлюватися, що лежить дерево перестало бути організмом і стало тілом - неживою природою. Звичайно, зміни і з ним відбуваються, проте під впливом живих організмів або зовнішніх факторів: бактерії змушують деревину гнити, комахи його поїдають, вітер ламає.

В будь-якій дискусії про те, які об'єкти відносяться до неживої природи, згадуються як приклади віруси - чи то живі організми, то чи комплекс органічних молекул. Справа в тому, що вони не володіють складною клітинною структурою, а розмножуються тільки в чужих клітинах, збираючись з молекул на зразок кристала. Обміну речовин у вірусів теж немає. Однак вони схильні до природного відбору і несуть власний генетичний код, що властиво тільки живим організмам.

Коралові рифи за всіма ознаками схожі на камінь, однак створюють їх найпростіші безхребетні коралові поліпи.Це, однак, не робить корали (і їх колонії - рифи) живими об'єктами: поліпи - живі організми, після відмирання яких залишається вапняний (іноді органічний) скелет, який утворює корал. Поліпи, які харчуються, розмножуються, розвиваються і вмирають, - жива природа, а корал - нежива.

На заняттях з природознавства у дітей запитують, що відноситься до об'єктів неживої природи: сонце - так, дерево - немає, Місяць - тіло неживе, супутник ГЛОНАСС - об'єкт штучний, вода - так, пень - ... Ось з пнем проблеми: він немов би і майже дерево, але разом з тим харчується, дихає і розмножується якось зовсім непомітно (а коли з'являються нові паростки - він начебто і не пень вже, а знову дерево). Мертвий пень, висохлий - тіло неживе, свіжий - покалічене живе дерево. Гриби, хоч і не рослини, теж живі, квіти на клумбі - живі, у вазі - вмираючі, в гербарії - неживі.

Як бачимо, проміжні стану об'єктів між живою та неживою матерією бувають: функціонування організму після смерті вже неможливо, але окремі клітини і тканини все ще живі. А ось насіння рослин проявляють все властивості неживих тел: обмін речовин в них до межі уповільнений, вони не реагують на подразники, не розмножуються (наприклад, в пакеті в холодильнику). Багато рослин взимку виглядають мертвими. Це називається станом прихованої життя, і від мертвого відрізняється тим, що в сприятливих умовах організм оживає.