Що є громадським місцем?

Що є громадським місцем?

Багато хто знає про те, що російське законодавство передбачає покарання за куріння і розпивання спиртовмісних напоїв в громадських місцях. Однак поняття це настільки розпливчасто, що не відображає в своїй назві конкретні приміщення і території. Так що є громадським місцем?

Якщо звернутися до словника, то громадським місцем можна назвати частину вулиці і будівлі (споруди), яке вільно або за деяку плату доступно для людей в певний час або постійно. Під таке визначення потрапляють будь-які місця, де здатні безперешкодно опинитися один або кілька людей. Тобто це можуть бути вулиця, парк, стадіон, кафе, лікарня, школа, магазин, громадський транспорт, підземний перехід, під'їзд багатоквартирного будинку і багато іншого.

Але чи означає це, що курити і пити алкоголь дозволяється тільки у власній квартирі? Наприклад, чи є ресторан громадським місцем, де заборонено вживання спиртовмісних напоїв? І чи вважати сходову площадку в житловому будинку громадським місцем, в якому не можна палити?

На жаль, російське законодавство не містить єдиного тлумачення цього терміна, тому в окремих випадках можуть виникати юридичні колізії і остаточний вердикт у тій чи іншій справі виносить суд на підставі власних суджень.

Зазвичай у визначенні того, що є громадським місцем згідно із законом, юристи посилаються на Кодекс про адміністративні правопорушення (КпАП) і Федеральний закон № 15-ФЗ від 23. 02. 2013 "Про охорону здоров'я громадян від впливу навколишнього тютюнового диму та наслідків споживання тютюну ", що містять неповний перелік таких приміщень і територій.

Згідно ст. 20. 20 і 20. 21 КпАП, заборонено вживання алкоголю і наркотиків, так само як і знаходження в стані сп'яніння на вулицях і стадіонах, в скверах і парках, в транспортних засобах загального користування, а також в інших громадських місцях. Подібним формулюванням законодавець прирівнює перераховані об'єкти до громадських місць і залишає за собою право доповнювати список. Однак таке визначення аж ніяк не забороняє насолодитися келихом вина в ресторані.

В ст. 12 Федерального закону № 15-ФЗ наведені місця, в яких заборонено куріння і власники яких мають право виділити окремі приміщення або території для цього:

 • освітні установи та установи культури;
 • медичні, реабілітаційні та санаторно-курортні установи;
 • всі види громадського транспорту;
 • вокзали, порти, пасажирські платформи і зупинки громадського транспорту, а також 15-метрова територія біля входу на вокзали;
 • готелі і приміщення з надання житлових послуг;
 • приміщення для надання побутових послуг, громадського харчування та торгівлі;
 • приміщення соціальних служб;
 • приміщення органів державної влади та місцевого самоврядування;
 • робочі місця;
 • місця загального користування в багатоквартирних будинках;
 • дитячі майданчики і територія пляжів;
 • автозаправні станції.

Перераховані вище об'єкти не названі прямо єдиним визначенням, але ст. 12 закону № 15-ФЗ побічно відносить їх до громадських місць, дозволяючи органам державної влади суб'єктів РФ самостійно вводити додаткові обмеження в окремих громадських місцях. Відповідно, сходову площадку можна визнати громадським місцем, в якому заборонено куріння, але закон дає право власникам житла спільно вирішити, чи дозволено курити в місцях загального користування їхнього будинку.

Таким чином, законодавство РФ надає досить великий перелік об'єктів, що дозволяє зрозуміти, яке місце є суспільним, і в цілому збігається зі словниковим визначенням.