Що знаходиться всередині Кааби?

Що знаходиться всередині Кааби?

Погляди всіх мусульман нашої планети п'ять разів на день звертаються в бік цього загадкового споруди. Найдавніший храм, за переказами, побудований ще ангелами, привертає увагу не тільки правовірних - аж ніяк не химерними формами, а тим, що приховано за його стінами. Проникнути всередину будівлі в наші дні практично нереально - двері відкриваються хіба що для глав держав, і то не завжди. Проте багатство слів дозволяє описати все, що знаходиться всередині Кааби, аж до найдрібніших деталей, а подивившись відео в 3D, кожен зможе уявити, що побував там особисто.

Зміст статті

  • Кааба і околиці
  • Двері Кааби
  • Всередині Кааби

Кааба і околиці

Перш ніж увійти всередину, непогано б досліджувати навколишній Каабу простір - тим більше що навколо неї знаходиться маса цікавих об'єктів. Заборонена Мечеть оточує храм з усіх боків, як фортеця; немов у почесній варті, застигли дев'ять її мінаретів. Два з них є найвищими в світі - 105 метрів.

Кааба, вона ж Бейтулла (Будинок Бога), покоїться на древньому фундаменті з сіро-синіх брил, що нагадують, за словами літописців, верблюжі горби. Підстава будівлі являє собою не куб, а короткий прямокутник зі сторонами, рівними 10 м 10 см (північна і південна стіни) і рівно 12 м (східна і західна стіни). Висота стін - 16 метрів, з них 0, 9 м виступають над плоским дахом у вигляді парапету.Товщина стін Кааби - один метр. Вони складені з блоків, витесані з суцільного каменю червонуватого кольору і потім відполірованих. По периметру йде низький цоколь (аз-шазарван) зі скосом назовні.

Будова багаторазово страждало в результаті воєн і ушкоджувалося потужними селевими потоками, але люди кожен раз відновлювали його. Вважається, що Кааба була відбудована мінімум п'ять разів:

  • в перший раз - ще ангелами, до створення людини;
  • вдруге - Адамом;
  • втретє Каабу заново звів Ібрагім (Авраам);
  • потім Кааба була розширена на північ, про що нині нагадує напівкругла майданчик, обнесена невисокою стіною, - Хіджр Ісмаїл. Туди з даху виведений жолоб з чистого золота, по якому стікає дощова вода. Коли пророку Мухаммеду було 25 років, храм перебудували курайшити, повернувши йому споконвічний вигляд;
  • сподвижник Мухаммеда, Ібн-аз-Зубайр, відновив Каабу з руїн після повені.

Щоб пісок пустині не дряпав стіни Кааби, їх завішують Кисва - спеціальним полотном. Ця традиція виникла в першому столітті нашої ери і підтримується до сих пір. Покров для Будинки Бога виготовляють на спеціальній фабриці кісви з чорного єменського шовку і розшивають золотом - каліграфічно виконаними сурами з Корану. Золоте шиття розташоване у вигляді подвійного пояса - на висоті приблизно 10 метрів над землею. Кріпиться покривало до срібних кілець - верхній їх ряд розташований на даху, а нижній вмонтовано в цоколь. Раз на рік кісви змінюють.

Легендарний Чорний камінь вбудований в східний кут Будинки Бога на висоті 1, 1 м. Його оточує широка оправа зі срібла, а сам камінь (по-арабськи - Хаджар-аль-Асвад) має розміри 25 x 17 см. Форма його овальна і разом з оправою нагадує око.Колір - чорний з червоним відливом, поверхня напівпрозора зі світлими включеннями, схожа на вулканічне скло. Колись, за часів міжусобиць, Кааба була обстріляна з катапульти і в результаті згоріла. Від спека Чорний камінь тріснув. Його відновили, дбайливо склавши з восьми уламків.

натисніть на картинку для увеліченіяЧерний камінь. Внизу видно цоколь і кільця, до яких кріплять кісви

Іслам не приписує Чорному каменю будь-яких чудодійних властивостей - це просто камінь, який не приносить ні шкоди, ні користі. Шанують його за те, що його торкалася рука Пророка Мухаммеда. Чорний камінь служить відправною точкою таваф - ритуального обходу Кааби, що здійснюється проти годинникової стрілки.

натисніть на картинку для збільшення

Навпаки дверей Кааби знаходиться ще один примітний камінь - макам Ібрахім (місце Авраама). Він схований під дерев'яним куполом. На камені збереглися відбитки людських ступень - вважається, що тут стояв сам праотець Авраам, коли керував будівництвом храму.

За двадцять кроків від східного кута - джерело Земзем. Як свідчить легенда, чистий ключ забив з піску за велінням архангела Джабраїла, щоб заблукала в пустелі Агар змогла напоїти маленького Ізмаїла. Нині це колодязь глибиною 30 метрів, його вода вважається цілющою.

до змісту ↑

Двері Кааби

Вхід до Будинку Бога розташований на висоті 2, 25 метрів від землі, потрапити туди можна тільки по драбині. Важка двостулкові двері виготовлена ​​з тикової деревини та облицьована золотими пластинами. Вона багато покрита орнаментом і вигадливою арабською в'яззю, а замість ручок - золоті ковані кільця. Масивний замок відкривається таким же солідним ключем.Від цікавих очей вхід прикриває важкий полог з вишитих шовків.

натисніть на картинку для збільшення

Час від часу самі стулки або їх дорогоцінну обробку змінюють - наприклад, коли один із сильних світу цього побажає прикрасити Будинок Бога новою дверима. Ім'я дарувальника крупно карбує на стулках. Триста кілограмів золота - стільки йде на одні двері Кааби.

Двічі на рік - перед Рамазаном і Хаджем - відбувається церемонія обмивання Кааби, і тоді двері відчиняють. Паломники, бачачи це, творять молитву, її підхоплюють інші, і незабаром вся Мекка наповнюється гулом голосів.

до змісту ↑

Всередині Кааби

Увійшовши всередину Кааби, слід деякий час придивитися, щоб очі відійшли від яскравого сонячного світла. У приміщенні напівтемрява, так як ні електрики, ні вікон тут немає. Раніше в стелі були невеликі віконні прорізи, від одного до чотирьох, але в ході останньої реконструкції їх заклали.

Перше, що бачить увійшов, - це три колони, що підтримують стелю. Вони виготовлені з цільних стовбурів тика. У кожної колони є ім'я - одного з головних ісламських ангелів. Вгорі до колон прикріплена перекладина, на ній висять кілька ламп, за допомогою яких Кааба і висвітлюється.

В письмових джерелах та свідченнях очевидців названо різну кількість колон. Хтось говорить про чотирьох, мотивуючи це тим, що верховних ангелів в Ісламі четверо - Джабраіль, Микаілов, Азраіль і Исрафилов. Президент північноамериканського Ісламського товариства Музамміл Сіддікі побував всередині Кааби в 1998 році (на два роки раніше була проведена масштабна реконструкція храму); він стверджує, що колон залишилося всього дві. Як би там не було, канонічним вважається наявність трьох опор.

Між колонами, навпроти дверей - простий дерев'яний столик, на нього ставлять пахощі. У ящиках столу зберігають масло для ламп, запасні шнури до кісви та інші речі.

натисніть на картинку для збільшення

Кам'яні плити підлоги - дуже тверді, їх неможливо подряпати. Вони практично не піддаються обробці навіть сучасними інструментами. Але одна плита, михраб, відрізняється від інших. Вона червонуватого кольору, з закругленими кутами. Розташована біля стіни прямо навпроти входу і витерта настільки, що стала помітно нижче інших. Михраб бережуть тому, що на ньому здійснював молитву Пророк.

На стінах - написи, що свідчать про ті правителях, які коли-небудь брали участь в будівництві або ремонті храму. Остання з них відноситься до 1996 року. Верхня третина стін і стеля затягнуті зеленим шовком, на якому золотом вишиті аяти Корану і Шахада - свідоцтво про те, що немає Бога, крім Аллаха, і Мухаммед - пророк Його. Написи багаторазово повторюються у вигляді візерунка. Як і зовнішнє покривало, тканини внутрішнього оздоблення змінюють раз на рік.

Примітка: дивитися на стелю Кааби вважається крайнім нечемністю.

Праворуч - невелика вигородка з позолоченою дверцятами, званої Двері покаяння (баб-ат-Тауба). За нею - сходи, що ведуть на дах. Потрапити туди можна через тісний одностулковий люк, що відкривається назовні. Він квадратної форми, виготовлений з дерева і покритий срібними пластинами. Піднімаючись наверх, можна виявити, що стеля Кааби подвійний - нижній зроблений з тикових дощок і підтримується тиковими ж балками, а сам дах - з напівпрозорих мармурових плит. Цей вид білого мармуру видобувають лише в Ємені. Під час ремонту в 1996 році всі дерев'яні частини конструкції обробили сучасними просоченнями.

Наочно уявити інтер'єр Кааби допоможе відео:

Будинок Бога обставлений з суворою простотою. Тут немає нічого зайвого, що б відволікало увагу і заважало звертатися до вищих сил.

***

Творячи намаз, правовірний стає обличчям до кибла (орієнтиру). Такий з 622 року служить Кааба, а раніше нею вважався Єрусалим. Усередині Кааби можна молитися, звернувшись в будь-яку сторону.

натисніть на картинку для збільшення