Що знаходиться в центрі нашої Галактики?

Що знаходиться в центрі нашої Галактики?

Наша Галактика є гігантською зоряне скупчення у вигляді спіралеподібного диска з перемичкою: його діаметр - близько 100 тисяч світлових років. Кількість містяться в нашій Галактиці зірок становить, за різними оцінками, від 200 до 400 мільярдів. Вся ця величезна маса сконцентрована навколо загального центру, розташованого від Сонця на відстані приблизно 27, 7 тисяч світлових років. Дискусії про те, що знаходиться в центрі нашої Галактики, тривають в науковому середовищі і понині. Не викликає сумнівів лише те, що центральне ядро ​​Галактики діаметром близько тисячі парсеків (більше 3 тисяч світлових років) має властивості, що різко відрізняються від властивостей інших частин нашого зоряного скупчення.

Зміст статті

  • Ядро нашої Галактики згідно новітніх уявлень
  • Що чекає Галактику в майбутньому?

Ядро нашої Галактики згідно новітніх уявлень

За співвідношенням орбітальної швидкості і періоду звернення зірок на відстані тисячі парсеків від центру Галактики астрофізики встановили приблизну масу галактичного центру. Вона виявилася рівною 10 мільярдам мас нашого Сонця. Від центру відходять газові рукави, що мають спиралевидную форму. Вони простягаються на відстань приблизно в 3-4, 5 тисячі парсеків і, обертаючись, поступово видаляються зі швидкістю близько 50 кілометрів на секунду.У масштабах Галактики така швидкість дуже невелика.

Центральною точкою, ядром галактичного центру вважається об'єкт, що отримав назву "Стрілець А". Це могутнє джерело радіовипромінювання. У жовтні 2002 року група астрономів під керівництвом Райнера Шеделя оголосила про результати спостереження за рухом однієї із зірок навколо даного об'єкта. На підставі спостереження було зроблено висновок, що Стрілець А має величезну масу і імовірно є чорною дірою. Але чорна діра апріорі не може бути джерелом випромінювання будь-якого типу - звідки ж у такому разі взялося радіовипромінювання?

Подальші дослідження дозволили намалювати повнішу картину центру нашої Галактики. Виявилося, що об'єкт Стрілець А оточений гігантським газопилових хмара, яке і порахували джерелом випромінювання. Чи справді Стрілець А є чорною дірою - поки достеменно невідомо. Як невідомі і процеси, що в ньому відбуваються. Залишається сподіватися на те, що бурхливо розвивається астрономія (в першу чергу - радіоастрономія) дозволить в найближчому майбутньому впритул підійти до відповіді на питання: що собою представляє серце нашої Галактики?

до змісту ↑

Що чекає Галактику в майбутньому?

Про майбутнє нашої Галактики взагалі і об'єкта Стрілець А зокрема можна будувати лише припущення з більшим чи меншим ступенем вірогідності. За сучасною класифікацією Стрілець А є надмасивної чорною дірою. Як поводяться об'єкти такого типу з плином часу - поки не відомо. А ось щодо майбутнього Галактики існує цілком вірогідний сценарій розвитку подій.

У вересні 2014 року було опубліковано дані астрономічних досліджень, згідно з якими приблизно через 4 мільярди років наша Галактика поглине Мале і Велике Магелланові Хмари - невеликі Галактики-супутники.А ще через мільярд років сама буде поглинена більш масивною Галактикою Андромеди. Що при цьому відбудеться з об'єктом Стрілець А? На думку дослідників, взаємне поглинання галактик не буде катастрофічним процесом. І вже точно - розтягнутим на багато мільйонів або навіть десятки мільйонів років.

Переважна більшість зірок, що входять до складу галактик, просто "не помітить" поглинання. Адже розміри зірок в порівнянні з міжзоряними відстанями мізерні. Швидше за все, і з об'єктом Стрілець А, якщо він на той час ще буде існувати, нічого не трапиться. А ось майбутнє нашої Сонячної системи при зіткненні галактик може скластися по-різному.

Астрофізики обчислили, що ймовірність планетарного або сонячного катаклізму вкрай мала. Що стосується захоплення Сонячної системи Галактикою Андромеди, то така можливість оцінюється лише в 3 відсотки, значно більш ймовірний (12 відсотків) догляд в "автономне плавання" поза складом будь-якої Галактики. На умови земного життя це не вплине ніяк, хіба що у нас не буде можливості милуватися зоряним небом, адже всі видимі зірки належать нашій Галактиці. Але на той час для землян куди більш актуальною стане інша проблема: старіюче Сонце почне перетворюватися на червоного гіганта.