Що символізує сова?

Що символізує сова?

Нічний спосіб життя сови здавна сформував навколо неї ореол таємничості. У культурах самих різних народів цей птах уособлювала такі поняття:

  • ніч;
  • царство мертвих;
  • чаклунство, таємні знання;
  • мудрість.

На перший погляд, проводити паралелі між мудрістю і смертю не зовсім коректно. Однак, вивчивши доводи наших предків, з цим можна якщо й не погодитися повністю, то, принаймні, визнати, що подібна версія має право на існування. Отже, що символізує сова в різних релігіях і культурах?

Зміст статті

  • Сова в Стародавньому світі
  • Сова в Середні століття
  • Сова в наш час

Сова в Стародавньому світі

Цікаво, що в системах вірувань, що належать різним народам і віддалених один від одного на багато тисяч кілометрів, роль сови приблизно однакова. У єгипетській писемності ієрогліф "Сова" позначає холод, ніч, смерть і пасивність, бездіяльність - в залежності від сусідства з іншими знаками. А в індуїстської релігійної традиції сова - супутниця богині Дурги, дружини бога Шиви. Її функція - супроводжувати душі померлих в царство мертвих. Символізм в обох випадках має багато спільного, хоча контакти між Давньою Індією і Давнім Єгиптом були вкрай утруднені, а тому незначні. Швидше за все, вони обмежувалися відвідинами нечисленних допитливих мандрівників.У будь-якому випадку, про взаємопроникнення культур тут говорити не доводиться.

У мексиканських індіанців (хоча контакти з ними до Колумба були гранично фрагментарні і нестійкі) сові належала приблизно така ж роль. Вона була демонічним нічним істотою і недобрим знаком. А крім того, супутницею підземного бога, передвісницею смерті і також провідником душ у царство мертвих. Звідки така спільність релігійних поглядів - від подібних умов життя древніх американців і древніх єгиптян або, може, від загальних витоків їх релігій - судити історикам і етнографам.

А ось в Стародавньому Китаї роль цього птаха була більш позитивною. Вона вважалася, наприклад, покровителькою ковалів, але не завжди, а в ті дні, коли вони кували мечі. Технологія обробки заліза в той час була розвинена недостатньо добре, тому куди більш простою справою здавалося покласти частину відповідальності за якість продукції на магічну птицю. Крім того, сова асоціювалася з грозою, жорстокістю і смертю. Згодом символізм набував все більш позитивний сенс, і зараз сова має в цій країні суто позитивне значення.

В Елладі "совиний символізм" також був "зі знаком плюс". Сова вважалася постійною супутницею богині Афіни - покровительки однойменного поліса, що є сьогодні столицею Греції. Її навіть зображували на афінських тетрадрахмах - монетах номіналом в чотири драхми. З огляду на, що Афіна вважалася не тільки войовницею, але і покровителькою мудрості, майстерності, винахідливості, то і сова виявилася причетною до цих областей знання і діяльності людей. У Римській імперії роль сови отримала подальший логічний розвиток, правда, більше в творах Овідія і Вергілія, а не в традиційній релігії.

до змісту ↑

Сова в Середні століття

У християнській культурі, що є спадкоємицею греко-римської традиції, сова символізує сили темряви, погані звістки, але разом з тим - усамітнення та скорботу. Ця нічна птиця часто присутня на зображеннях моляться пустельників (усамітнення). У поглядах простого народу її значення відрізняється від офіційної (церковної) версії. Європейська народна культура багато почерпнула з кельтського і німецького язичництва, тому часто сова - обов'язковий атрибут відьми. Разом з тим чітко простежується і античний символізм: сова починає ставати покровителем студентів і навчання взагалі. Тобто набуває звичний для нас вигляд.

В східнослов'янських народних повір'ях роль сови приблизно така ж, як і у стародавніх кельтів і германців. Вона - демонічна істота і віщує якесь нещастя або смерть. Для жінок сова - символ старої діви або вдови. Одночасно вона є берегинею зачарованих скарбів і істотою, перед яким відкриваються будь-які замки. Пір'я сови вважаються оберегом.

до змісту ↑

Сова в наш час

Сьогодні старий, магічний імідж сови використовується тільки авторами романів в жанрі фентезі. Значного поширення набуло значення цього птаха як покровительки знань і навчань. Не дарма ж знавці з "Що? Де? Коли?" вибрали її талісманом своєї популярної телевікторини. Нерідко імениті університети обирають своїм символом саме сову. Її зображення в традиційній чотирикутної "оксфордской шапочці" стало хрестоматійним.

Ну а що символізує сова в будинку сьогодні? Загальне захоплення феншуй розповсюдило її значення як оберега від прийняття нерозумних рішень і порожніх грошових витрат.Нерідко фігурку сови поміщають на так званому грошовому дереві. На думку китайців, цей амулет в будинку має пряме відношення до добробуту, позитивного морального клімату і щастя.

Якщо відволіктися від потойбічної символіки, то який сенс має сова, що оселилася на горищі вашого будинку? Для міського жителя таке сусідство вкрай малоймовірно, адже сові в сучасному місті знайти їжу дуже проблематично. А от мешканцям сільської місцевості лякатися подібного сусідства не варто, тут, навпаки, навіть радіти треба. Сова хоч і хижак, але веде нічний спосіб життя, тому зашкодити домашньої живності не зможе. А що псують грядки гризунів на вашій ділянці стане менше - ясно ж, і до ворожки ходити не треба!