Як виглядає кульова блискавка (фото)?

Як виглядає кульова блискавка (фото)?

Що собою являє феномен кульової блискавки, на сьогоднішній день достовірно не відомо. Існує близько чотирьохсот теорій, які намагаються пояснити її природу, але жодна з них не задовольняє всім умовам виникнення, життя і поведінки цього дивного явища. І хоча спостереження очевидців сягають сивої давнини - перше документальне свідчення датується 6 століттям нашої ери, коли єпископ Григорій Турський писав про бачення при освяченні каплиці вогненної кулі, - довгий час саме існування кульової блискавки як природного об'єкта піддавалося сумніву. Пізніше про те, як виглядає кульова блискавка, говорили багато, кому довелось її побачити, причому розповіді найчастіше були разюче схожими, але скептиків це не бентежило: вони вказували на деякі різночитання в "свідченнях" і стверджували, що, швидше за все, мова йде про складне оптичному явищі або просто про ілюзії спостерігачів.

Зміст статті

  • Історичні спостереження кульових блискавок
  • Сучасне вивчення феномена

Історичні спостереження кульових блискавок

Перший докладний (на відміну від скупого згадки єпископа Турського) опис кульової блискавки відноситься до першій половині 17 століття. Справа була в Англії. За свідченням очевидців, величезна куля діаметром не менше 2, 5 метрів з'явився в церкві під час грози і наробив чималий переполох, убивши чотирьох людей і грунтовно попсувавши інтер'єр храму.Пізніше блискавки такого розміру не спостерігалося. Чи відбувся цей інцидент в дійсності або це був плід фантазії - тим більше що після зникнення блискавки в приміщенні нібито стояв запах сірки, явного ознаки присутності диявола? ... Хто знає, можливо, отці церкви так само намагалися пробудити релігійні почуття пастви, а графічно зафіксувати блискавку ніхто не здогадався, не залишивши нам навіть картинки незвичайної події. Перші спроби намалювати кульову блискавку "по гарячих слідах" були зроблені лише в 19 столітті.

Пізніше випадки спостереження почастішали, що не дивно: кількість населення Землі швидко росло, і можливостей для дотику людства з незвіданим ставало все більше. На сьогоднішній день можна констатувати, що середньостатистична кульова блискавка має наступні параметри:

  • розмір від 2-3 до 30 сантиметрів;
  • куляста форма (але не завжди, деякі свідки кажуть про блискавки овальної, Медузоподібна і навіть грушоподібної конфігурації);
  • час життя - близько 10 секунд, зрідка - до хвилини або трохи більше;
  • швидкість пересування - 0, 5-1 метр в секунду, іноді висить на місці;
  • колір - теплий (червоний, помаранчевий або жовтий), значно рідше - холодний (білий або блакитний);
  • способи появи - різноманітні, в тому числі з електророзетки або "просочуванням" з вулиці в приміщення крізь вузькі щілини;
  • приблизно 20 відсотків випадків спостерігалося в тиху погоду, без грози.
до змісту ↑

Сучасне вивчення феномена

Хто тільки не займався дослідженням кульової блискавки: і вчені зі світовим ім'ям, і молоді фахівці, і відверті шарлатани-уфологи!І хоча загальноприйнятої теорії виникнення блискавки не створено і навіть не вдалося відтворити її в лабораторних умовах, накопичений багатий науковий матеріал. Існує чимало і фото, які закарбували образ таємничого об'єкта в самих різних місцях: в поле, лісі, місті, в приміщеннях. Благо тепер фото- і відеокамери в телефоні є практично у кожного.

натисніть на картинку для збільшення

А в 2012 році блискавка випадково потрапила в "поле зору" спектрографа, встановленого китайської науковою експедицією в Тибеті. Виявилося, що її спектр наповнений лініями мінералів, що складають земну кору, - кремнію, кальцію і заліза. У той час як значна частина колишніх теорій пов'язувала появу кульової блискавки з іонізацією повітря. Без сумніву, розвиток науки (і в першу чергу фіксує апаратури) дозволить з часом вивчити об'єкт більш детально, і ми точно дізнаємося, що собою являє і як виглядає кульова блискавка.