Що вивчає генетика?

Що вивчає генетика?

Всі знають, що яблучко від яблуні падає, згідно російському прислів'ї, дуже близько. За аграрної метафорою ховається проста думка: діти схожі на своїх батьків. Біологічний аспект цього явища - то, що вивчає генетика: наскільки далеко може звалитися яблуко, якими формою, розміром, смаком буде володіти, яке деревце проросте з його насіння, як будуть змінюватися в перспективі його ознаки та властивості. Природно, наука розглядає не саме яблуні і яблука, але і взагалі будь-які живі організми, від складного людини до простого вірусу. І всі вони підпадають під дію законів генетики.

Генетика - це наука, що вивчає закономірності спадковості і мінливості живих організмів: будь-який з них здатний передавати свої генетичні ознаки потомству, а також змінюватися під впливом зовнішнього середовища. Ці властивості лежать в основі еволюції. Матеріальним носієм ознак спадковості і мінливості служить ДНК (у вірусів - РНК), певна послідовність молекул якої в хромосомі називається геном. Гени несуть в собі інформацію про морфологічних, фізіологічних, біохімічних та інших характеристиках організму.

Генетика - загальна назва розділу біології, всередині якого існує чітка класифікація по об'єкту і методів дослідження. Так, генетика людини вивчає спадковість і мінливість нормальних (антропогенетика) і патологічних (медична) ознак людських організмів, генетика рослин - закономірності успадкування ознак рослинних організмів, екологічна генетика розглядає вплив факторів навколишнього середовища, радіаційна - процеси зміни в генах під впливом радіації.Теорія еволюції заснована на принципах і методах популяційної генетики, що вивчає процеси видоутворення. Генна інженерія - галузь, до якої зводять науку генетику фантасти, голлівудські режисери і політпрацівники: вона займається штучним зміною генів.