Топ-10 цікавих фактів про свято Великодня

В 2014 року ми відзначаємо Великдень 20 квітня. Це найдавніше церковне торжество за свою історію не раз змінювало вигляд, традиції і час проведення.

Святкування супроводжується такими з дитинства знайомими обрядами як фарбування яєць, випічка пасок, хрістосованіє. Однак значення і історія цих символів знайомі не всім. Тому сьогодні ми публікуємо Топ-10 цікавих фактів про свято Великодня.

Зміст:

  • 10. Історія назви Великодня
  • 9. Чому ми святкуємо Пасху
  • 8. Чому Пасха щороку змінює дату
  • 7. Що таке великодня писанка
  • 6. Як проходить великодня служба
  • 5. Що значить "христосуватися"
  • 4. Для чого на Великдень печуть паски
  • 3. Що означає великодній заєць
  • 2. Чим західна Пасха зневіриться від східної
  • 1. Для чого ми фарбуємо яйця

10. Історія назви Великодня

Слово "Великдень" походить від єврейського "Песах" - "хто буде проходити ним". Традиція відзначати Песах пішла від єврейського народу. Євреї протягом 7 днів в році святкували вихід з Єгипту. Англійська назва свята "easter" походить від переінакшене імені древньої богині зорі Іштар.

9. Чому ми святкуємо Пасху

Християни, починаючи з I століття н. е. , Святкують Великдень в честь світлого воскресіння Ісуса Христа. У ряді країн Великдень має статус державного свята. Православна і католицька Великодня рідко збігаються з датою.

8. Чому Пасха щороку змінює дату

Свято завжди доводиться на недільний день, але дата його розраховується за місячно-сонячним календарем.Великдень може "випасти" на будь-якої неділі в період з 4 квітня і до 8 травня.

7. Що таке великодня писанка

Писанка - розписане вручну пасхальне яйце. Традиційна писанка готується так. Гарячим воском за допомогою сталевого пера на яйце наноситься візерунок, потім яйце маку в першу фарбу. Після роблять новий візерунок воском і вже занурюють в інший колір. Після закінчення роботи віск стаплівают над свічкою або пальником. Для збереження вміст писанки видувають і наповнюють шкаралупу воском. До речі, забарвлене в один колір яйце називається крашанки.

6. Як проходить великодня служба

Пасхальна служба починається в храмах опівночі з суботи на неділю і триває до ранку. Віруючі приносять в храми для освітлення яйця і паски, які в неділю будуть подані на стіл.

5. Що значить "христосуватися"

христосався, значить вітати один одного триразовим поцілунком і словами: "Христос воскрес!" - "Воістину Воскрес!". Звичай йде з апостольських часів і описаний в Новому Завіті.

4. Для чого на Великдень печуть паски

Паска - символ артоса, церковного хліба, призначеного Христу. Слово "паска" прийшло в нашу мову з грецької, де означає "крендель". У південно-російської та української кухні паску називається Паска.

3. Що означає великодній заєць

В культурі країн Західної Європи і США популярний образ пасхального зайця - символу весни і родючості. Так, діти в Німеччині вірять, що тільки слухняним малюкам на Великдень заєць принесе подарунок і кошик з різнокольоровими шоколадними яйцями. В Європі та Америці на Великдень з'їдають 60 мільйонів шоколадних зайчиків.

2. Чим західна Пасха зневіриться від східної

У православній традиції серед обрядів, що здійснюються в свято Пасхи - фарбування яєць, освячення яєць, пасок, вітальне цілування.В католицтві і протестантизмі на Великдень дарують подарунки, по дому ховають шоколадні яйця, які шукають діти, прикрашають будинки зображеннями пасхального зайця.

1. Для чого ми фарбуємо яйця

Яйце є символом відродження і родючості. Стародавні християни фарбували крашанки виключно в червоний колір в пам'ять про пролилася крові розп'ятого Христа. Сьогодні фарбовані курячі яйця присутні на великодньому столі переважно у слов'ян. А в Західній Європі і США на Великдень дарують шоколадні яйця.