Саме стабільна держава в світі

Економічна, політична та соціальна стабільність - ось три кити, на яких засновано щастя громадян, що населяють ту чи іншу державу. На жаль, далеко не кожна країна в змозі гарантувати населенню впевненість у завтрашньому дні. А внутрішні коливання значно збільшують шанси розпаду держави.

Так званий Індекс загрози розпаду лежить в основі дослідження, проведеного щорічно американським фондом Fund for peace.

Оцінюючи ситуацію з дотриманням прав людини, кількість біженців, розподіл багатства і якість публічних послуг, експерти фонду вибирають саме стабільна держава на планеті .

Кожна країна оцінюється по 12 соціальним, економічним і політичним індикаторами, а також сотні додаткових показників. Чим вище підсумковий бал, тим сильніше ризик розпаду держави.

В нинішньому році, як і в минулому, надійніше всіх інших виявилася Фінляндія. З 177 країн, оцінених аналітиками Fund for peace, саме це скандинавська держава виявилося найбільш стабільним. Експерти відзначають високий рівень соціальної захищеності населення, рівну динаміку економічних індикаторів в умовах світової кризи (Фінляндія займає 17 місце в рейтингу економічної свободи), повагу до прав людини та низький рівень злочинності.

Благоденство і спокій фінських громадян помічають не тільки аналітики Fund for peace.Так, в 2010 році Фінляндія носила горде звання Кращої країни світу за версією Newsweek. Рейтингові агентства Fitch і Moody's оцінюють рейтинг держави як найбільш надійний (ААА). Настільки високу оцінку фінансово-політичний менеджмент країни отримав, в тому числі і тому, що Фінляндія - єдина серед держав єврозони - отримує від Греції та Іспанії надійні гарантії під надані їм позики. Кредитуючи проблемні країни без справляння відсотків, фіни, проте, отримують на свої рахунки гарантійний депозит в розмірі близько 40% від суми боргу.

Фінляндія набрала 20 балів у списку Fund for peace, в той час як аутсайдер списку - Сомалі, удостоєно аж 114, 9 бала. Ця африканська країна визнана найбільш нестабільною на планеті . Пару Сомалі в рейтингу становить Конго.

В числі же найбільш стабільних виявилися сусіди Фінляндії - Швеція і Данія, які є найдемократичнішими країнами світу. Норвегія, що стала лідером в 2010 році, сьогодні опустилася на 4-е місце.

Ситуацію в Росії експерти характеризують як середньо-стабільну. Наші найближчі сусіди України і Білорусія здалися аналітикам більш стійкими до розвалу. Правда, в порівнянні з торішнім списком позиція Росії кілька зміцнилася. Сусідами РФ в рейтингу стабільності 2012 року виявилися Венесуела і Таїланд.

Серед європейських держав самими нестійкими оголошені Кіпр, Албанія, Болгарія і Румунія.