Саме солоне озеро

Саме солоне озеро

Яке саме солоне озеро в світі? Найбільш відомо Мертве море на Близькому Сході, в якому через високої щільності води неможливо потонути. Але пальма першості належить не йому. Відразу кілька озер в світі мають відсоток вмісту солі більше, ніж Мертве море. Ось список найбільш солоних озер світу:

Назва озера Місце знаходження Солоність, ‰ Площа, кв. км Глибина, м
Мертве море Близький Схід 300-350 810 306
Ассаль Африка, Джібуті 350-400 54 40
Дон-Жуан Антарктида 402 0, 03 0, 1
Ельтон Росія, Волгоградська область 200-500 152 1, 5 Баскунчак
Росія, Астраханська область 300 115 3
Зміст статті

Найбільш солоні

  • Антарктичний феномен
  • Найбільш солоні

Все озера зі списку самих солоних (зрозуміло, крім озера Дон-Жуан) здавна були місцем видобутку солі. З плином часу до соляних промислів додалися різноманітні лікарні, адже склався навколо таких озер мікроклімат впливає на організм людини сприятливо, а грязями можна лікувати багато захворювань. Наприклад, соляне родовище озера Ельтон стало регулярно розроблятися ще під час Івана Грозного, незабаром після завоювання ним Астраханського ханства. У царювання імператриці Єлизавети Петрівни для вивозу солі проклали два тракту, а указом Сенату 27 лютого 1747 було засновано "комісарства з видобутку солі".

З кінця 19 століття Ельтон має виключно курортне значення, видобуток солі там припинена. А ось озеро Баскунчак поєднує "два в одному". Тут не тільки видобувають сіль, а й лікують цілий букет захворювань. Сіль Баскунчака є найчистішою кухонною сіллю в світі, закриваючи при цьому до 80 відсотків потреби російського ринку.

Озеро Баскунчак знаменито ще й тим, що в 60-ті роки минулого століття на ньому була побудована траса для встановлення Всесоюзних рекордів швидкості. В результаті з 1960 по 1963 рік було встановлено 29 рекордів, у тому числі 19 міжнародних. Максимальна швидкість склала 311, 4 км / год. Надалі через тривалу розробки соляного родовища і погіршення гідрологічної обстановки трасу, де був 13-кілометровий пряма ділянка, закрили.

Мертве море широко відомо як міжнародний курорт, він серед п'ятірки рекордсменів має найбільшу площу і саму розвинену інфраструктуру. Незважаючи на це, видобуток солі там триває і сьогодні. Але рівень моря, на відміну від його російських побратимів, регулярно знижується. Втім, при великій глибині повне обміління настане ще дуже нескоро.

Озеро Ассаль в маленькому африканській державі Джибуті знаходиться всього в 5 кілометрах від Індійського океану і на 155 метрів нижче його рівня. Воно займає кратер погаслого вулкана. На озері, що лежить в дуже неспокійному (в соціальному сенсі) регіоні Африки, немає жодного санаторію. Тут тільки видобувають сіль і караванами доставляють її в сусідню Ефіопію.

до змісту ↑

Антарктичний феномен

Озеро Дон-Жуан було відкрито в 1961 році, а назву отримало за іменами вертолітників, першими його виявили: Дона Ро і Джона Хики.Очевидно, коли давали назву, вирішили обіграти відоме з літератури ім'я Дон Жуана, і англійське "Джон" перевели на іспанську. На момент відкриття температура води була -30 градусів за Цельсієм, але через високий вміст солі озеро не замерзли. Його точний опис було отримано тільки в 70-і роки минулого століття.

В довіднику за 1977 рік вказано, що площа озера складає 0, 25 км

2 , а його середня глибина - близько 30 сантиметрів. Через двадцять років площа і глибина водойми сильно зменшилися. Сьогодні це просто дуже велика солона калюжа площею 3 гектара з майже ідеально плоским дном. Ніякого життя, включаючи бактерій, в озері не виявлено. Розташоване воно в районі Антарктиди, який називається Земля Вікторії, в долині Райт. Середня солоність становить 402 проміле, деякі виміри показують значення 413. Озеро Дон-Жуан описується як точка виходу на поверхню грунтових вод з високою мінералізацією. Завдяки унікальним природним умовам - постійним сильним вітрам і великий сухості повітря - вода випаровується, залишаючи принесені речовини у водоймі. Через високу концентрацію солі озеро не замерзає навіть при морозі -53 градуса за Цельсієм.

Усі зазначені водойми мають дуже високу концентрацію солі, більш ніж на порядок перевершуючи солоність Світового океану. Яке з них більш інших гідно покликання "саме солоне озеро в світі"? За абсолютним значенням ця Ельтон - 500 проміле. Але іноді попри велику кількість талих вод озеро стає значно більш прісним, відновлюючи свою першість в посушливі роки. А Мертве море при триваючому обміління має хороші "перспективи" через якийсь час захопити одноосібне лідерство.Це озеро має найбільші глибину і площу і, як наслідок, - найбільший обсяг води і загальна кількість мінеральних речовин.