Найнижча температура на Землі

Найнижча температура на Землі

Погодні рекорди, що представляють собою екстремальні метеопоказників, офіційно зареєстровані на нашій планеті, завжди цікавили багатьох допитливих людей. Як відомо, найхолодніше доводиться тим, хто живе в зоні різко континентального клімату. У літній період в таких регіонах стоїть сильна спека, а взимку - суворі морози. І ось, коли стовпчик термометра за вікном опустився нижче -40 градусів, нам може здатися, що холодніше вже просто нікуди, проте дане твердження дуже далеко від істини. Ця стаття покликана відповісти на питання, яка найнижча температура на Землі. Крім того, ознайомившись з представленими матеріалом, ви дізнаєтеся, де і коли було зареєстровано мінімальне значення температури повітря на нашій планеті.

Зміст статті

  • Південний полюс холоду - місце з найнижчою зареєстрованої температурою повітря на Землі
  • Північний полюс холоду. Відразу два претендента

Південний полюс холоду - місце з найнижчою зареєстрованої температурою повітря на Землі

На перший погляд читачеві, більш-менш знайомому з географією, може здатися, що найбільш холодними на земній кулі повинні бути ті місця, які сильніше всього віддалені від екватора, - Південний і Північний полюс. Однак це не зовсім так, хоча і в зазначених пунктах погода буває досить суворою.Крім названих вище двох географічних полюсів (під ними розуміються точки, де вісь обертання нашої планети перетинається з її поверхнею), існують і так звані полюси холоду - регіони земної кулі, де були зареєстровані найнижчі значення температури повітря на даній півкулі. Крім того, термін "полюс холоду" нерідко використовується для назви самого холодного місця на всій планеті.

Отже, Південним полюсом холоду офіційно визнана внутріконтинентальна російська станція "Восток", яка знаходиться в східній частині Антарктиди (див. Малюнок).

21 липня 1983 року тут був зареєстрований температурний рекорд - -89, 2 градуса. Це найнижча температура, яка коли-небудь фіксувалася на поверхні земної кулі. В кінці 2013 року під час проведення конференції Американського геофізичного союзу дослідники доповіли, що в серпні 2010 року в одній точці, розташованій на території Антарктиди, була зареєстрована найнижча температура в світі - -93, 2 градуса. Однак даний погодний рекорд не був визнаний офіційно, так як відомості про температуру повітря в цей раз були зафіксовані не традиційним способом - за допомогою термометра, а за підсумками аналізу супутникових даних відомства NASA.

до змісту ↑

Північний полюс холоду. Відразу два претендента

Що стосується Північного полюса холоду, то на сьогодні існує кілька думок про точні координати його місцезнаходження. Найбільш відомими претендентами на звання Північного полюса холоду є 2 населених пункти, розташованих на території республіки Саха: село Оймякон і місто Верхоянск. 15 січня 1885 в Верхоянську (місцезнаходження показано на карті нижче) була зареєстрована температура повітря, складова -67, 8 градуса.Фахівці, незгодні з визнанням цього міста Північним полюсом холоду, заперечують дане твердження тим, що в той період в Оймяконе спостереження за зміною температури ще не здійснювалися.

натисніть на картинку для збільшення

Дане заперечення було спростовано в лютому 1933 року, коли в Верхоянську знову була зареєстрована така ж температура. В цей же час в Оймяконе температура повітря була вищою на 0, 1 градуса і становила -67, 7 градуси. У роботах радянського геолога Сергія Обручева, виконаних спільно з географом-картографом Костянтином Саліщева, подано найнижчі для Північної півкулі значення температури повітря - -71, 2 градуса. Однак, зважаючи на відсутність документального підтвердження автентичності виконаних вимірювань температури, даний рекорд не був визнаний офіційно.

За іншою інформацією, рекордно низькою для Північної півкулі вважається нібито зафіксована в Оймяконе в 1938 році температура - -77, 8 градуса. На підставі цих даних робиться висновок, згідно з яким найхолоднішим місцем на Землі є саме Оймякон, так як, незважаючи на той факт, що більш низька температура була відзначена на антарктичній станції "Восток", остання знаходиться на висоті 3488 м над рівнем моря. А приведення двох температурних рекордів до рівня моря дозволяє визнати Оймякон "абсолютним чемпіоном світу". Вчені - прихильники того, що рекордсменом є Оймякон, для доведення своєї правоти наводять дані, за якими абсолютні річні мінімуми в цьому селі в середньому нижче, ніж у Верхоянську, на 3, 5 градуса. Однак офіційно абсолютний мінімум температури повітря в Північній півкулі для Оймякона і Верхоянска вважається рівним, що становить -68 градусів.