Найдовша річка в Росії

Найдовша річка в Росії

Яку річку нашої країни вважати найдовшою? Питання не таке просте, як здається на перший погляд. Багато великих річки Росії протікають по декількох країнах - Казахстану, Китаю або є прикордонними. І як в цьому випадку вважати - всю довжину річки або тільки ту її частину, яка знаходиться на нашій території? Щоб більш коректно відповісти на питання - яка найдовша річка в Росії - будемо вважати відстань від витоку до гирла.

Зміст статті

  • Річки та притоки
  • Об-Іртиш: основні характеристики
  • Судноплавство

Річки та притоки

Притоки деяких російських річок мають довжину більшу, ніж сама річка від свого витоку до точки зустрічі з припливом. Наприклад, приплив Обі Іртиш має довжину 4248 кілометрів, а сама Об від витоку до гирла - тільки 3650 кілометрів. Тобто правильно буде говорити про річковій системі Об-Іртиш, довжина якої від витоку Іртиша до гирла Обі складає 5410 км. І це не поодинокий випадок: система Волга-Ока має довжину 3731 км, що більше, ніж довжина безпосередньо Волги (3530 км) від витоку до гирла. Навіть з припливом Камою довжина системи складе трохи більше значення - 3560 км.

Найбільшими річками Росії є:

  • Об з Іртиш - 5410 км;
  • Єнісей з ангарів, озером Байкал, Селенга і Ідером - 5075 км;
  • Амур з річками Аргунь і Керулен - 5052 км;
  • Лена з Витимо і Вітімканом - 4692 км;
  • Волга з Окою - 3731 км;
  • Нижня Тунгуска - 2989 км.

Річкова система Об-Іртиш має витік на території Китаю в Синьцзян-Уйгурському автономному районі. 525 км Іртиш протікає по КНР, потім перетинає кордон з Казахстаном. За його території він біжить на Протягом 1700 кілометрів. Кордон річка перетинає в районі села Караман Омської області і тече по России 2010 км до з'єднання з Обью.

до змісту ↑

Об-Іртиш: основні характеристики

За винятком самих верхів, обидва водних потоку розташовані в рівнинній місцевості. Ця обставина обумовила обмеження в будівництві гідроелектростанцій: перепад висот зовсім невелика. Винятки становлять Новосибірська ГЕС на Обі і належить Казахстану Іртишський каскад ГЕС з трьома електростанціями: Усть-Каменогорськ, Бухтарминской і Шульбінська. У 2010 році в Омській області почалася реалізація проекту з будівництва гідровузла. Але через невелику напору води видобуток електроенергії визнана недоцільною, і гідровузол призначається виключно для регулювання стоку. Нижче за течією будівництво ГЕС неможливо: для створення напору води довелося б сильно піднімати рівень річки, через що затопило б великі площі низинній Західно-Сибірської рівнини, по якій протікають і Об, і Іртиш.

На Обі і Іртиші стоять великі сибірські міста-мільйонники Новосибірськ і Омськ і багато населених пунктів поменше. У зв'язку з цим річки досить сильно забруднені. В останні роки завдяки здійсненню комплексу природоохоронних заходів становище стало виправлятися. В Обі і Іртиші водиться багато риби цінних порід, що має промислове значення. Це представники сигових (сиг, сирок), лососевих (нельма, муксун, чир і інші), частикові (лящ, судак, плотва та інші), а також деякі види осетрових (осетер, стерлядь).

до змісту ↑

Судноплавство

Судноплавство в межах Росії здійснюється по Іртишу на всьому протязі: від казахстанського кордону до впадіння в Об, а по Обі можливо від міста Бійська Алтайського краю і далі вниз за течією. У верхній течії річок судна транспортують переважно вантажі, пасажирські перевезення незначні: це в основному прогулянкові круїзи. Нижче Новосибірська (на Обі) і Омська (на Іртиші) активність пасажирських перевезень сильно збільшується. Маршрути річкових пасажирських лайнерів досягають Салехарда, розташованого зовсім поруч з узбережжям Північного Льодовитого океану. Завдяки тому, що пасажирські маршрути по Іртишу і Обі є найбільш протяжними в нашій країні, відповідь на питання про те, яка річка найдовша в Росії, стає зрозумілим кожному.

Ще в кінці 18 століття з'явився проект зі створення Об-Єнісейського каналу, який з'єднав би ці дві великі сибірські річки. Правда, реалізація проекту через труднощі споруди і брак коштів почалася майже сто років тому. Перші пароплави пройшли по ньому в 1891 році. Але подальше розширення нової водної магістралі для проводки по ній більших судів виявилося неможливим через величезних витрат, а що почалася Перша світова війна поставила на проекті хрест.

Після Громадянської війни канал продовжував експлуатуватися, але поступово старів. Під час Великої Вітчизняної війни в 1942 році по ньому провели три пароплава, але це було пов'язане з великими труднощами. В даний час канал занепав і використовується тільки туристами-байдарочників для тренувань і походів. Довжина його, за різними даними, становить від 162 до 217 кілометрів.Відновлення його вважається недоцільним, оскільки конкуренції з такою потужною транспортною артерією, якою є Транссибірська залізнична магістраль, Об-Єнісейський канал не витримає.