Найдовший день в році

Найдовший день в році

В Північній півкулі найдовше тягнеться 21 червня (або 20-е у високосний рік). У Південній півкулі цей день знаходиться на протилежній точці календаря, 21 або 22 (в високосний рік) грудня. Коли найдовший день у році, тоді найдовше триває світлий час доби і найкоротша ніч. Ближче до Півночі Сонце взагалі не заходить, а на Північному полюсі на 21 (20) Червень доводиться середина полярного дня (який триває півроку).

В цей день відбувається літнє сонцестояння. Щороку воно потрапляє на різний час протягом дня. Сонцестояння - це коли Сонце, яке починаючи з 21 (22) грудня з кожним днем ​​піднімається трохи вище над горизонтом в момент істинного полудня, нарешті доходить до піку. Вище воно піднятися вже не може. Після цього воно з кожним днем ​​піднімається нижче і нижче, поки не завмре на найнижчій точці в день зимового сонцестояння.

Традиції в день сонцестояння

День сонцестояння у багатьох народів був особливим святом, присвяченим Сонця. Його відзначали всі народи, в пантеоні яких було сонячне божество. Відомі піраміди південноамериканських індіанців, своїми гранями орієнтовані на положення Сонця в цей день. Найзнаменитіші мегаліти, що мають відношення до циклічних астрономічним подіям, в тому числі і до сонцестояння, - Стоунхендж.

Слов'яни на сонцестояння відзначали день Купали - сина богині нічного часу доби Купальниці та бога вогню і домашнього вогнища Симаргла. З приходом на слов'янські землі християнства свято, як і багато інших дні язичницьких свят, був замінений на день Іоанна Хрестителя. Ну а зі сплаву язичницьких і християнських народних поглядів і з'явився те свято, яке ми добре знаємо і сьогодні як один із найяскравіших і багатих на обряди народних свят: день Івана Купали.

Після того як в XX столітті старий стиль календаря змінився на новий, Іванов день стали відзначати 7 липня, забувши, звідки пішла традиція свята. Але правильно його відзначати не в жорстко закріплену дату, а тоді, коли буде найдовший день у році.

З цим днем ​​пов'язано багато повір'їв. Вважається, що на Івана Купала треба стрибнути через багаття, щоб очиститися від зла. Дівчата пускають по воді вінки - ворожать на судженого. А ті, хто не з боязкого десятка, можуть пошукати в лісі цвіт папороті, що відкриває скарби. Але потрібно бути дуже обережним: на купального тижня мавки (русалки) влаштовують танці і можуть залоскотати до смерті необережного людини.