Найбільші фінансові піраміди в історії

Вважається, що перша в історії фінансова піраміда з'явилася в 1717 році у Франції. Творцеві піраміди, міністру фінансів країни Джону Ло, довелося таємно втекти з Франції. З того часу сотні разів нечисті на руку підприємці залишали біля розбитого корита сотні тисяч довірливих вкладників.

Найбільші фінансові піраміди в історії увійшли в наш сьогоднішній Топ-5. Відібрано вони були не тільки за величиною фінансового збитку, але і за кількістю ошуканих вкладників. Серед пірамід виявилися і сумнозвісні російські компанії "МММ" і "Володаря".

Зміст:

  • 5. L & G
  • 4. Властіліна
  • 3. Stanford International Bank
  • 2. МММ
  • 1. Bernard L. Madoff Investment Securities LLC

5. L & G

Найбільша фінансова піраміда з Країни висхідного сонця була заснована Кадзутсугі Нами в 2000 році. Компанія обіцяла прибутковість в 36%, що привернуло 37 тисяч вкладників.

У 2007 році компанія зазнала дефолт, не зумівши розрахуватися за зобов'язаннями. За весь час існування L & G вдалося зібрати 1, 43 млрд. Доларів.

У 2010 році 76-річний Кадзутсугі Нами був засуджений до 18 років в'язниці.

4. Властіліна

Компанія "Володаря" була зареєстрована в Подільському в 1992 році. Згідно обіцянкам власниці фірми Валентини Соловйової, вклавши половину вартості нового авто, вже через місяць можна було подвоїти капітал і придбати омріяне транспортний засіб.

У 1994 році компанія почала приймати вклади на покупку житла, а також просто у внески, в т.ч. в іноземній валюті. В цей же час почалися перші перебої з виплатами.

У 1999 році Валентина Соловйова судом була засуджена до 7 років позбавлення волі, а в 2000 році шахрайка вже вийшла на свободу "за хорошу поведінку". Постраждалими від "Володаря" визнані 16 000 чоловік, що втратили 536 млрд. Руб. і 2, 6 млн. доларів.

3. Stanford International Bank

Техаський мільярдер Аллен Стенфорд 15 років продавав довірливим громадянам депозитні сертифікати, котрі гарантували високий відсоток прибутковості. Стенфорда заарештували в 2009 році. З'ясувалося, що підроблені папери принесли шахраєві і його сім'ї майже 7 млрд. Доларів. На ці гроші мільярдер вів розкішний спосіб життя, а також давав хабарі наглядовим органам, що покривав злочинну схему.

У березні 2012 року 60-річного Стенфорда суд засудив до 20 років в'язниці.

2. МММ

За 5 років свого існування піраміда випустила 27 млн. Акцій, а також 72 млн. Квитків. Своїм вкладникам в "МММ" обіцяли 200% доходу на місяць. В результаті число вкладників склало мінімум 10 мільйонів чоловік.

Створена в 1992 році компанія практично без проблем пропрацювала 2 роки. Однак в 1994 році податкова служба наказала стягнути з "МММ" в бюджет майже 50 млрд. Рублів. У підсумку в серпні 1994 року компанія виявилася банкрутом, залишивши після себе заборгованість перед вкладниками на 5 млрд. Рублів.

1. Bernard L. Madoff Investment Securities LLC

Ця фінансова піраміда - найвідоміша з усіх коли-небудь існували. Створена в 1960 році Бернардом Медоффом компанія вважалася одним з найнадійніших інвестиційних фондів. Однак в один прекрасний день сини Медоффа повідомили владі про неймовірні махінаціях свого батька - він не інвестував довірені йому кошти, а просто переказував їх на особисті рахунки.

В результаті розглядів виявилося, що Медофф не в змозі повернути борги не тільки громадянам, але і таким солідним інвесторам, як BNP Paribas, Societe Generale, HSBC, Credit Agricole, Royal Bank of Scotland, UniCredit. У червні 2009 року суд засудив Медоффа до 150 років тюремного ув'язнення. На той момент шахраєві виповнився 71 рік.