Різниця між зиготою і гаметой

Різниця між зиготою і гаметой

Розмноження багатоклітинних організмів може відбуватися двома шляхами - безстатевим і статевим. Безстатеве розмноження з'явилося першим і має кілька переваг у порівнянні з статевим.

По-перше, при безстатевому розмноженні немає необхідності шукати партнера для спаровування, а, по-друге, спадкова мінливість зведена до мінімуму. Даний тип розмноження досі характерний для одноклітинних організмів, а так само для багатьох рослин і грибів.

Статеве розмноження здійснюється завдяки особливому обміну генетичною інформацією між двома особинами - статевого процесу. Відбувається це шляхом злиття двох типів клітин (гамет), отриманих від осіб чоловічої і жіночої статі. Кожна з клітин несе спадкову інформацію від свого батька. У процесі злиття двох гамет утворюється зигота, з якої і відбувається подальший розвиток організму. Сьогодні ми спробуємо розібратися, в чому ж полягають основні відмінності цих двох клітин.

Гамета представляє собою репродуктивну клітину, яка несе в собі одинарний (гаплоїдний) набір хромосом. Якщо розглядати ці клітини на прикладі оогамии (гамети різного розміру, але одна з них нерухома), то прикладом можуть послужити всім відомі сперматозоїд (чоловіча гамета) і яйцеклітина (жіноча гамета).Крім оогамии, існує ще два види гаметообразованія, перший з яких - изогамия. Гамети в даному випадку повинні бути абсолютно однаковими як за розміром, так і за будовою. Незважаючи на те, що вони не діляться на чоловічі і жіночі, вони можуть мати різний тип спаровування. Зокрема, такий вид освіти клітин характерний для зелених водоростей і хітрідіевих грибів. Другий вид гаметообразованія - анізогамія. В цьому випадку чоловіча і жіноча гамети не просто розрізняються за розміром, вони ще досить рухливі і активні. Найчастіше такий процес спостерігається у рослин і найпростіших, але іноді зустрічається і у багатоклітинних. Кожна клітина тут несе в собі частину батьківського хромосомного набору.

Чоловіча гамета (сперматозоїд). Жіноча гамета (яйцеклітина)

Зигота - це не що інше, як результат злиття двох батьківських гамет, або, простіше кажучи, запліднення. Вона являє собою клітку з диплоїдним набором хромосом, здатну породити іншу клітку. Зигота починає розвиватися відразу ж після запліднення або ж, як це відбувається у більшості грибів і водоростей, здатна оточити себе щільною мембраною і перетворитися в зігоспора.

При злитті двох гамет, що містять гаплоїдний набір батьківських хромосом, відбувається утворення зиготи, що містить диплоїдний набір хромосом. Звідси можна зробити висновок, що гамети і зигота - це дві різні стадії в розвитку організму. Крім різного набору хромосом, вони так само відрізняються один від одного морфологічною будовою і розвитком.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Гамета містить гаплоїдний (одинарний) набір хромосом, в той час як зигота є результатом злиття двох гамет, завдяки чому має диплоїдний (подвійний) набір хромосом.
  2. Гамета - це початковий етап у розвитку організму, зигота - наступний.