Різниця між Жилиному і Костилін

Різниця між Жилиному і Костилін

Розповідь А. Н. Толстого "Кавказький бранець" написаний під враженням реальних подій, учасником яких автор став під час служби на Кавказі в 1853 році. Він ледь не потрапив в полон до горців і в зіткненні з ними втратив товариша.

Пізніше, повертаючись до пережитим подіям, письменник створив образ офіцера Жиліна, який знайшов сили вибратися з чеченського полону і зумів в складній життєвій ситуації зберегти людську гідність.

Розповідь був опублікований в журналі "Зоря" в 1872 році і відразу ж отримав позитивну оцінку критиків як високохудожній твір, що зачіпає важливу для російського суспільства проблему особистісного становлення.

Головний герой твору Жилін - представник дворянського стану, але зі збіднілого роду. В рисах його характеру і поведінці не відчувається панства і пихи: він простий в спілкуванні, багато вміє, спокійно переносить тяготи військової служби.

Опинившись в полоні через необачність свого товариша Костиліна, Жилін не втрачає надії на звільнення і, добре знаючи звичаї горян, намагається знайти з ними живий контакт: лагодить поламаний годинник, майструє іграшки для дітей, впевнено поводиться під час переговорів.

Костилін не відрізняється такою стійкістю. Він морально розчавлений, пригнічений, майже впадає у відчай і беззаперечно виконує вимогу написати додому про викуп з полону.

Жилін в своєму листі до матері вказує неправильну адресу. Він на переконання не може змусити хвилюватися близьких і сподівається тільки на власні сили, переконуючи Костиліна бігти, не чекаючи викупу.

Втеча виявляється невдалим, і це ускладнює становище бранців. Їх перестають годувати, садять в яму і приковують в колодки. Жилін продовжує боротися за своє визволення і намагається підтримувати товариша, який не в змозі самостійно протистояти обставинам, що склалися. Життя Костиліна зводиться до очікування викупу - тільки в цьому він бачить порятунок і відмовляється робити будь-які дії, щоб самостійно повернутися додому. Костилін перестає бути господарем своєї долі і повністю, по-рабськи підкоряється волі горян, які збільшують суму викупу.

Жиліна допомагає Діна, тринадцятирічна дівчинка, прив'язалася до російському офіцерові за його доброту і безжурний характер. Другий втечу, від якого Костилін відмовився навідріз, рятує Жиліна від вірної смерті.

Герої наділені говорять прізвищами. Такий прийом автор використовує, щоб підкреслити життєстійкість свого головного персонажа і слабкість характеру його товариша. Цій же меті служить портретна характеристика: Жилін худорлявий, підтягнутий, рухливий; Костилін повільний і Грузії настільки, що задихається при ходьбі. Протиставлення героїв не кидається в очі, але служить розкриттю основної ідеї твору: Жилін опиняється на волі тільки в силу своїх особистих якостей. Доля Костиліна залишається невідомою, проте читач може припустити, що зломлений людина навряд чи дочекається позбавлення.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Жилін добре знає життя.Він небагатий і може сподіватися тільки на себе. Костилін зніжений, добре забезпечений; в полоні він відразу ж приймає умови викупу.
  2. Жилін діяльний, спостережливий, доброзичливий навіть по відношенню до полонив його горянам. Костилін пасивний, пригнічений, замкнутий, не здатний в складній ситуації прийняти самостійне рішення.
  3. Жилін підтягнутий, легкий в рухах, терпляче переносить біль і голод. Костилін Грузії, слабкий фізично, хворий. Його життєвих сил не вистачає, щоб без допомоги з боку рідних вибратися з полону.
  4. Жилін бореться за своє життя і не втрачає людської гідності. Костилін не справляється з труднощами і в умовах полону деградує як особистість.