Різниця між працею і творчістю

Різниця між працею і творчістю

Праця і творчість пов'язані з людською діяльністю, спрямованою на досягнення певного результату. Проаналізуємо, повідомляються між собою ці процеси і чим відрізняється праця від творчості.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Праця - діяльність, усвідомлено що здійснюється людиною з метою задоволення потреб. Праця сприяє перетворенню предметів природи в потрібний продукт шляхом зміни даних предметів, використання їх властивостей. При цьому велике значення має застосування створених людиною знарядь праці.

Творчість - діяльність, що дозволяє виробляти щось зовсім нове (матеріальне або духовне), що допомагає вирішити певну проблему або здатне задовольнити будь-які потреби. Напрям, що вивчає творчість, називається евристикою.

до змісту ↑

Порівняння

Два розглянутих процесу знаходяться між собою в досить складних відносинах. І кажучи про відміну праці від творчості, слід зазначити, що праця здатний як існувати самостійно, так і бути компонентом творчості.

Праця як самостійне явище необхідний для життєдіяльності людини. Він може являти собою рутинний процес, без якого проте неможливо обійтися. При цьому треба розуміти, що праця забезпечує задоволення потреб побічно, опосередковано.Наприклад, прийом їжі сам по собі не є працею. А пошук їжі і її приготування - це праця.

Як елемент творчості праця необхідна, але недостатній. Іншою складовою тут є натхнення. Творець вкладає у свій твір власні можливості, які не зводяться тільки до трудових операцій. В результаті народжується найцінніший продукт, раніше не існуючий, унікальний. І якщо створити таку ж вихідну ситуацію для іншого учасника, продукт вийде іншим, в залежності від того, які аспекти особистості будуть виражені в цьому випадку.

Зупинимося ще на одному моменті щодо того, в чому різниця між працею і творчістю. Звичайний праця рідко буває добровільним. Як правило, це вимушена дія, що вимагає певних зусиль, витрат енергії. І хоча результат, безсумнівно, радує, але сам процес часто стає виснажливим. Мало того, праця буває примусовим, коли бажання людини не враховуються зовсім (наприклад, рабство).

Творчість же часто є віддушиною для особистості (звідси любов до різних хобі, пов'язаних з виготовленням чого-небудь). Людина отримує задоволення вже в самому процесі. Праця, доповнений натхненням, стає захоплюючим, легким, цікавим.

Творчість здатне зробити людину щасливою. Крім того, воно може принести чималу радість і іншим людям, які якимось чином можуть скористатися отриманим результатом. Саме творчість - необхідна умова для розвитку, зростання особистості.