Різниця між текстовим процесором і текстовим редактором

Різниця між текстовим процесором і текстовим редактором

Робота з документами довгий час була однією з пріоритетних завдань, які виконуються на домашньому або офісному ПК. Сьогодні комп'ютер - пристрій мультимедійне, проте в набір базових утиліт будь-якій операційній системи входять програми для створення і редагування тексту. Їх різноманіття ділиться на дві категорії, але якщо хтось і знає, чим відрізняється текстовий процесор від текстового редактора, то в побуті цим знанням зазвичай не користується. І Microsoft Word, і NotePad ++, і Блокнот називаються "редакторами", тому згадка в даному контексті про процесорах зазвичай користувачів бентежить.

Зміст статті

 • Порівняння
 • Таблиця

Текстовий процесор - програма для створення, редагування та перегляду текстового документа в інтерактивному режимі з широкими можливостями для оформлення і створення макета для друку . Одними з найпопулярніших можна вважати Microsoft Word, OpenOffice. org Writer, WordPad.

Текстовий редактор - програма для введення і зміни тексту, в тому числі вихідного коду програм, і перегляду текстових файлів. Найпопулярнішими залишаються NotePad ++, Блокнот.

Порівняння

Якщо відкрити в Microsoft Word документ. doc (кожен процесор створює документи у власному форматі), ми побачимо макет, скомпонований за бажанням творця: поля, абзаци і відступи, різні шрифти, кеглі та кольору, вставлені об'єкти.Файл формату. txt, відкритий в Блокноті, явить нам тільки текст, позбавлений будь-якого форматування. У можливості оформлення і полягає основна відмінність текстового процесора від текстового редактора.

Інтерфейси цих програм істотно відрізняються один від одного. Ось так виглядає панель інструментів все того ж Microsoft Word:

натисніть на картинку для збільшення

Як бачимо, засобів для форматування і оформлення тексту документа запропоновано багато. Текстовий процесор дозволяє:

 • здійснювати розмітку сторінок, їх нумерацію,
 • налаштовувати відступи і інтервали, вирівнювати абзаци,
 • створювати списки,
 • вставляти таблиці, колонтитули, відео, малюнки та діаграми,
 • змінювати тип шрифту і його накреслення,
 • застосовувати різні засоби для візуального виділення тексту,
 • використовувати коментарі та замітки,
 • додавати гіперпосилання,
 • перевіряти правопис і складати словники,
 • зберігати шаблони оформлення.

натисніть на картинку для збільшення

Редактор призначений для простого набору тексту. Його основна функціональність обмежена стандартними діями з буфером обміну (копіювати - вставити) і пошуком з заміною. Однак багато хто з подібних програм орієнтовані на роботу з текстовим масивом, тому можуть підсвічувати синтаксис і нумерувати рядки за умовчанням.

У чому різниця між текстовим процесором і текстовим редактором при перегляді файлу? Останній нічого не ховає: в створених ним документах міститься тільки текст, так що проблем з використанням інших програм не буває. Зважаючи на відсутність будь-яких сторонніх об'єктів файли формату. txt мають мінімальний розмір і практично не займають місця на накопичувачі.

Документ, створений в процесорі, крім символів тексту містить коди відомостей про форматування, результати виконання яких користувач бачить на своєму екрані. При спробі відкрити файл одного формату програмою, що працює з іншим, виникають помилки читання, що призводить до некоректного відображення або повної неможливості перегляду.

Текстові процесори можуть бути самостійними програмними продуктами, а можуть входити в пакети офісного ПЗ. Зважаючи на складність і великої кількості налаштувань вони бувають вимогливими до ресурсів системи. Текстові редактори абсолютно невибагливі.

до змісту ↑

Таблиця

Текстовий процесор Текстовий редактор
Дає широкі можливості для форматування тексту документа і додавання в нього різних об'єктів Дозволяє просто вводити і правити текст
Створені файли містять коди форматування Створені файли містять тільки символи тексту
Призначений для створення і редагування макетів документів, підготовки до друку Призначений для роботи з текстом, в тому числі вихідним кодом
Працює з файлами власного формату Універсальний для файлів, созда них в інших редакторах Може бути вимогливим до ресурсів системи
Практично не дає навантаження на систему при роботі