Різниця між формою слова і однокореневі словами

Різниця між формою слова і однокореневі словами

Схожі на перший погляд слова можуть викликати сумніви: чи є вони однокореневі або являють собою форми одного і того ж слова. На цей рахунок граматика дає чітку відповідь.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Таблиця

Визначення

Мовне поняття " форма " означає приналежність слова до конкретних граматичним категоріям. Наприклад, слово "письменники" має форму іменника, вжитого у множині.

однокореневих є слова із загальною головною морфемой - коренем. Не слід плутати між собою однакові і омонімічние коріння. Наприклад, слова "водний" і "водити" не є однокореневі.

до змісту ↑

Порівняння

Таким чином, щоб поставити слово в іншу форму, потрібно змінити його за будь-якою граматичному ознакою. Непостійні ознаки у різних частин мови не завжди збігаються. Так, слова з групи іменників змінюються за відмінками (м'яч - м'ячу - м'ячем) і числах (кіт - коти), але їх рід постійний ( "стіл" ніколи не буде жіночого роду). А прикметники за родами вільно змінюються (синій - синя - синє).

Відмінність форми слова від однокореневих слів полягає в тому, що при формоутворенні частина мови залишається незмінною. Зберігається в цьому випадку і сенс змінюваного слова - воно продовжує вказувати на той же предмет або якусь характеристику.Найчастіше іншим стає лише закінчення. Деякі слова утворюють форми з різними країнами (йти - йшла).

У однокореневих слів, в свою чергу, частина мови не обов'язково одна і та ж (гора - гірський). До того ж, незважаючи на спільне коріння, вони можуть помітно розходитися в лексичному значенні (лісник - перелісок). Дуже часто в освіті однокореневих слів беруть участь приставки і суфікси.

Дві обговорювані категорії слів відрізняються і виконуваними функціями. Однокореневі слова роблять мову повніше, багатше, в той час як формоутворення необхідно для побудови зв'язкових словосполучень і пропозицій, де всі частини конструкції повинні узгоджуватися між собою.

У чому різниця між формою слова і однокореневі словами ще? У тому, що у кожного слова є фіксований набір форм і неможливо додати до наявного щось нове. Разом з тим освіту однокореневих слів практично не має обмежень. Наприклад, слово "льотчик" виникло, коли з'явилася відповідна професія. Тим часом слова "літати", "політ" існували на той час вже дуже давно.

до змісту ↑

Таблиця

Форми будь-якого слова Однокореневі слова
Частина мови - однакова Частина мови може змінюватися
Ідентичні за змістом Відрізняються за змістом < В ролі формообразовательного морфеми виступає переважно закінчення
В їх утворенні частіше беруть участь приставки і суфікси Служать для узгодження слів
Поповнюють лексичний склад мови їх кількість є обмеженим для кожного слова
Чи можуть з'являтися нові