Різниця між вірусами і бактеріями

Різниця між вірусами і бактеріями

Ми знаємо з дитинства, що по приходу додому, слід обов'язково мити руки, так як там багато бактерій. Потім, трохи подорослішавши, ми часто чуємо від батьків про небезпеку вірусних інфекцій. По телевізору нам розповідають про загрозу бактеріального зброї. Створюється враження, що віруси і бактерії - це найстрашніші і всюдисущі вороги людства. Але в чому ж відмінність вірусу від бактерії?

Насправді, віруси і бактерії можуть жити в таких умовах, які є неприйнятними для існування будь-якого іншого живого організму. Однак не тільки шкоду виходить від них. Вченими отримані такі віруси, які можуть знищувати ракові клітини у людини. Бактерії допомагають не перетворити нашу планету в одну велику смітник, переробляючи побутові відходи.

Вірус - це найпримітивніша форма життя . Віруси не мають клітинної будови і, тим самим, викликають безліч суперечок з приводу ставлення їх до живих або НЕ живим організмам (див. Відмінність живого від неживого ).

Бактерії - це одноклітинні організми. Будова цієї клітини примітивніше, ніж клітини тварин або рослин, і, тим більше, людини.Однак їх уже з упевненістю можна віднести до живого.

Зміст статті

  • Розмір
  • Будова
  • Обмін речовин
  • Розмноження
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Розмір

Розмір бактерії, в середньому, коливається в межах 0, 0005мм-0, 003мм. У той час, як розмір звичайного вірусу не перевищує 0, 0003мм. Однак як серед бактерій, так і серед вірусів зустрічаються свої "гіганти" і "карлики". Найбільші віруси маю розмір близько 0, 00035 мм, в той час, як найдрібніші бактерії не більше 0, 00015мм. Серед бактерій зустрічаються і такі "гіганти", які добре помітні неозброєним людським оком. Так бактерія Тіомаргаріта, що мешкає на морському дні, має розмір 0, 75мм.

до змісту ↑

Будова

Будова примітивного вірусу являє собою молекулу або ДНК, або РНК, оточену молекулами білка, які створюють оболонку. Більш складні віруси можуть мати другу, зовнішню оболонку і, навіть містити ферменти.

Будова вірусів

Бактерії, хоч і примітивні, але все ж справжні клітини. І, хоча у них немає як такого ядра, але ДНК у формі клубка знаходиться прямо в цитоплазмі, є клітинна оболонка з капсулами, джгутиками і микроворсинками, присутній в клітці РНК.

Будова бактерії до змісту ↑

Обмін речовин

Так як бактерії - клітини, вони характеризуються власним обміном речовин. Віруси мають зовсім невелику кількість ферментів і не володіють обміном речовин

до змісту ↑

Розмноження

Вірус впроваджується тільки в ті клітини, куди може потрапити за допомогою клітинних рецепторів. Там він розпадається на нуклеїнових кислот і білкові оболонки. Ці оболонки прикріплюються до мембрани клітини. З цього моменту всіма процесами в клітці управляє та генетична інформація, яка міститься в НК вірусу.Клітка сама приступає до синтезу вірусних білків. Потім з новостворених нуклеїнових кислот і білків утворюються нові віруси, а клітина руйнується.

Бактерії, як і всякі клітини, розмножуються поділом. Якщо бактерію розформувати по частинах, ка це відбувається з вірусами, то більше вона не зможе відновитися.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Віруси є доклеточного живими організмами, в той час як бактерії - одноклітинні.
  2. Віруси не можуть розмножуватися поза живих клітин. Бактерії розмножуються самостійно поділом клітини.
  3. Віруси мають тільки одним видом нуклеїнової кислоти, а до складу бактерії входить ДНК, РНК, рибосоми і клітинна мембрана.