Різниця між віршами і прозою

Різниця між віршами і прозою

Часто можна заплутатися в тому, що є віршами, а що прозою. Спочатку здається все просто: у одного є рима, а в іншого немає. Але тут-то собака і зарилася. Існує так званий "білий вірш" або ж японська "хокку" або "танка", де немає ніякої рими і все ж це вірші. Так як відрізнити вірші від прози в цьому випадку і чому це важливо? Почнемо з того, що в пристойному суспільстві легко потрапити в халепу, якщо не до місця назвати одне іншим. З іншого боку, якщо такий казус може бути просто приводом до занесення вас в категорію безграмотних людей, то на іспитах подібна помилка буде коштувати позитивної оцінки.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Вірш - це з одного боку організовані рівні відрізки в певній ритмічній тональності. А з іншого - рядок віршованого тексту за певним зразком. Якщо розглянути шкільні визначення, то у звичайного вірша повинна бути рима, але не обов'язково, адже є згадані вище хокку і танка. У японській традиції рима як така зустрічається не так часто, і в той же час, це теж вірші. Що приводить нас до більш широкого визначення: віршована форма - це короткий запис тієї чи іншої теми (думки), в якій є певна глибина, що розкривається в своїй повноті перед чуйним читачем.

Проза - під цим поняттям ховається не тільки письмова, але і усне мовлення. При цьому тут немає поділу на рівні відрізки, що зробило б такий запис або вираз віршем. Однак і в прозі є свій певний ритм, але на відміну від вірша, він є приблизними і відноситься до синтаксичному побудові тексту. Якщо простіше, то ритмічна складова прози заснована на періодах, пропозиціях, абзацах і колонках. Якщо вдатися до першоджерел, то в давньогрецькій літературі будь-яка художня мова або писемність вважалася поезією. У більш пізній період відбулося поділ на прозу і вірші за принципом вираженості віршованій форми.

до змісту ↑

Порівняння

Почати порівняння вірша з прозою можна з ритму. У віршованій формі ритмічна складова виражена більш повно. Вона відчувається навіть непідготовленим читачем, задає певну тональність і настрій при читанні. У прозі ритм виражений набагато слабкіше, він не так нав'язливий і не настільки сильно впливає на читача.

У віршах зазвичай є рима, хоча і не завжди, але головна відмінність прози в тому, що в ній ніколи немає цієї римування. Якщо вірші можуть мати вираження "палка-галка", то в прозі подібні включення моментально роблять пропозицію віршованим.

У віршах в стислій формі дається основна думка, яка часто завуальована символізмом, метафорами, порівняннями. Використовуються уособлення, персоніфікація, оксюморон і інші літературні прийоми. У прозі теж може бути подібне, але зазвичай в більш розлогій формі, вона більш описова і інформативна.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. У віршах обов'язково є виражений ритм, а в прозі він не явний, прихований, не завжди відчувається.
  2. Рима - відмітна ознака вірша, не дивлячись на окремі форми без неї, а в прозі рима може використовуватися тільки в якості віршованих вставок.
  3. Вірші дають більш стислу завуальовану головну думку за допомогою образів і метафор, а проза більш описова.
  4. Рівні відрізки. Сама форма записи віршів тяжіє до рівним коротким відрізках. Проза записується послідовно, широко і не зосереджена в коротких висловах.