Різниця між шпоном і МДФ

Різниця між шпоном і МДФ

Недосвідченій людині складно розібратися в сучасному достатку оздоблювальних матеріалів. А тим часом в деяких випадках розбиратися просто необхідно, особливо якщо ви збираєтеся робити ремонт і розраховуєте в основному на свої сили. Розглянемо один конкретний приклад - чим відрізняється шпон від МДФ, і що у цих матеріалів спільного?

Зміст статті

 • Визначення
 • Порівняння
 • Таблиця

Визначення

МДФ - це плита, що отримується методом пресування деревної стружки при високому тиску і температурі. Для додання матеріалу міцності у стружку додаються карбамідні смоли. Англійська абревіатура МДФ (MDF) значітMediumDensityFibreboard, або по-російськи - деревоволокнистих плит середньої твердості. Піонером в її виробництві стали США, які вже витратили промисловий випуск нового матеріалу ще в 1966 році.

Відмінність шпону від МДФ перш за все в тому, що цей продукт деревообробної промисловості є тонкий (0, 1-10 мм) лист деревини, який виготовляється двома способами: перший називається струганням, другий - лущенням. Різниця в наступному: струганий шпон отримують струганням дерев'яних брусків, а лущений - зняттям тонкого шару деревини з колоди на спеціальному верстаті. Цей верстат - специфічний агрегат на зразок великого токарного верстата, де з колоди ножем знімається тонкий лист. При цьому ширина такого листа дорівнює довжині колоди, а його довжина визначається товщиною колоди і товщиною шпону.На практиці особливо довгих шматків лущеного шпону не буває, економічніше різати його на заготовки потрібного розміру і поставляти для подальшої обробки. Тут слід уточнити: історично першим способом виготовлення шпону було пиляння, проте пізніше винайшли більш технологічні способи його виробництва - спочатку стругання, а потім і лущення.

до змісту ↑

Порівняння

Області застосування шпону і МДФ, з огляду на різні властивості цих матеріалів, не однакові. У шпону два головних "сектора відповідальності": виготовлення фанери і декоративне покриття для меблів. На фанеру йде шпон менш цінних сортів деревини, а ось для обробки меблів - дорожчий: шпон палісандра, карельської берези, чорного дерева і так далі. Товстий шпон застосовується також для виготовлення сірників, музичних інструментів і в деяких інших областях.

Сфера застосування МДФ і матеріалів на його основі перетинається зі сферою застосування шпону лише в найзагальніших рисах: наприклад, стінові панелі або ламінат, виготовлені з плит МДФ, можуть ламінувати не пластик (як завжди), а шпоном - правда, це відноситься тільки до елітного сегменту ринку оздоблювальних матеріалів. Крім цього, плити МДФ використовуються при виготовленні корпусів акустичних систем, при виробництві меблів і фасадних панелей. У Китаї з плит МДФ роблять тару і подарункові коробки (в інших країнах ця область застосування МДФ розвинена набагато слабкіше). До речі, панелі МДФ в ряді випадків конкурують з ДСП (деревно-стружкової плитою). Деревно-стружкові плити має нижчу вартість, але МДФ виграє за рахунок легкості обробки і відсутності неекологічної формальдегіду, яка застосовується при виробництві ДСП.

до змісту ↑

Таблиця

У наведеній нижче таблиці підведений підсумок, в чому різниця між шпоном і МДФ.

Шпон МДФ
Що собою являє Тонкий лист деревини (0, 1-10 мм) МДФ (MediumDensityFibreboard) - деревоволокнистих плит середньої твердості
Спосіб виготовлення
 1. Пиляння ( історично перший спосіб, зараз майже не застосовується).
 2. Стругання.
 3. Лущення
Пресування деревної стружки при високіхдавленіі і температурі з застосуванням карбамідних смол
Область застосування
 1. Виготовлення фанери.
 2. Шпон дорогих сортів деревини використовується для декоративних цілей, в першу чергу - для обробки меблів.
 3. Товстий шпон йде на виготовлення сірників, музичних інструментів і для деяких інших цілей

 1. Виготовлення стінових та фасадних панелей.
 2. Виготовлення ламінату.
 3. Виробництво меблів.
 4. Виготовлення корпусів акустичних систем.
 5. Виготовлення тари