Різниця між бакалаврату та специалітет

Різниця між бакалаврату та специалітет

Студенти російських вузів найчастіше вчаться за програмами бакалаврату або специалітети. У чому особливості обох форм навчання?

Зміст статті

  • Що таке бакалаврат?
  • Що таке специалитет?
  • Порівняння

Що таке бакалаврат?

Бакалаврат в Росії - 4-річна форма навчання у вузі. Людина, який отримав диплом бакалавра, згодом може продовжити навчання в магістратурі, тривалість якої, як правило, становить 2 роки. Крім того, він має право спробувати захистити навіть кандидатську дисертацію - хоча на практиці зробити це дуже складно без проходження навчання в аспірантурі. В яку, в свою чергу, в загальному випадку можна надходити тільки після магістратури.

Відповідно до російського законодавства випускник бакалаврату при працевлаштуванні має право претендувати на посади, що вимагають від кандидатів наявності вищої освіти.

У бакалаврату за кордоном є свої особливості. Наприклад, в деяких вузах термін навчання на бакалавра може бути більше 4 років, іноді - менше. Це залежить головним чином від вмісту курсу навчання в школі, а також від специфіки конкретної навчальної програми.

Разом з тим в західних країнах 4-річний термін навчання на бакалавра вважається типовим. Виняток можуть становити медичні спеціальності.На них студенти в Європі і США вчаться 5-6 років. Так чи інакше, бакалаврат за кордоном - це, як і в Росії, повноцінна форма вищої освіти, незалежно від кількості років навчання у вузі. Як і в РФ, володар диплома бакалавра за кордоном може продовжити навчання в магістратурі.

Той факт, що російська і західна версії бакалаврату як форми вищої освіти в цілому схожі, в Європі і США спрощує визнання диплома, виданого вузом РФ, як документа, який підтверджує отриману людиною кваліфікацію. І навпаки - випускник західного вузу, що відучився на бакалавра, може претендувати на визнання свого диплому в Росії. Крім того, значно полегшується процес переходу студента російського вузу, який навчається за програмою бакалаврату, в західний, і навпаки.

до змісту ↑

Що таке специалитет?

Спеціалітет - це, в свою чергу, 5-річна програма навчання в вузі. Дана форма вищої освіти отримала найбільшу поширеність саме в Росії, раніше - в СРСР. В зарубіжних країнах вона не дуже популярна. Після закінчення відповідного курсу навчання випускникові видається диплом спеціаліста. Даний документ дає можливість подальшого навчання як в магістратурі, так і в аспірантурі. Володар диплома спеціаліста, як і бакалавр, має право працевлаштуватися на посади, що вимагають від кандидата наявності вищої освіти.

Приблизно до 2010 року специалитет вважався основною формою навчання у вищих навчальних закладах, але після почав активно заміщатися бакалаврату. Однак свою актуальність не втратив: багато навчальних закладів продовжують готувати фахівців, а студенти - віддавати перевагу відповідній формі навчання.Питання, що краще вибрати людині, що закінчив школу, - бакалаврат чи специалитет, викликає дуже активні дискусії в суспільстві.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність бакалаврату від специалітети - це тривалість навчання. У першому випадку вона складає близько 4 років, у другому - 5 років. Друге значуща відмінність між бакалаврату та специалітет - в можливості піти в аспірантуру після отримання диплома. Бакалавра для того, щоб мати можливість вступити в неї, потрібно спочатку пройти навчання на магістра, спеціаліста - не обов'язково.

Визначивши то, в чому різниця між бакалаврату та специалітет, зафіксуємо її ключові критерії в таблиці.

Бакалаврат Спеціалітет
Що спільного між ними?
Обидві форми навчання передбачають отримання диплома про вищу освіту
У чому різниця між ними?
Тривалість навчання - близько 4 років Тривалість навчання - 5 років
Після отримання диплома можна піти вчитися в магістратуру Після отримання диплома можна продовжити навчання в магістратурі або аспірантурі
Широко поширений за кордоном Практично не поширений в далекому зарубіжжі, в пострадянських країнах здебільшого заміщений бакалаврату та магістратури