Різниця між двотактним і чотиритактним мотором

Різниця між двотактним і чотиритактним мотором

Хід поршня між двома мертвими точками називається тактом, який дорівнює повороту колінчастого вала на 180 градусів. Відповідно, розрізняють двотактні мотори (робочий цикл відбувається за один такт) і чотиритактні (цикл за два такту). Відмінності між двома типами моторів досить серйозні, і, як наслідок, це безпосередньо впливає на їх застосування в різних механізмах.

Зміст статті

 • Двотактні мотори
 • Чотиритактні мотори
 • Порівняння
 • Висновки Topinfoweb.com. ru

Двотактні мотори

В двотактному двигуні одного обороти колінчастого валу вистачає для завершення робочого циклу. Цей оборот в свою чергу здійснюється в два етапи (такту) - стиснення і розширення, звідси мотор і отримав свою назву. Двотактні двигуни відрізняє відсутність клапанів, роль яких виконує поршень. Взагалі значення поршня в таких моторах дуже велике: переміщаючись, він відкриває і закриває продувні вікна (як впускні, так і випускні). Якщо зовні порівнювати двотактний і чотиритактний двигун, то конструкція першого варіанту набагато простіше. У цьому можна переконатися, почитавши нижче визначення чотиритактного мотора.

до змісту ↑

Чотиритактні мотори

Робочий цикл чотиритактного мотора має чотири етапи (такту). Крім стиснення і розширення (другий і третій етап відповідно) додаються впуск (перший такт) і випуск (четвертий такт).На першому етапі поршень здійснює рух з однієї мертвої точки в іншу - з нижньої у верхню. Впускний клапан відкривається, і в циліндр двигуна потрапляє необхідну кількість свіжої паливно-повітряної суміші. На фінальному етапі (випуск) поршень досягає верхньої мертвої точки, і випускний клапан закривається. Після чого робочий цикл чотиритактного мотора починається заново.

чотиритактний двигун до змісту ↑

Порівняння

Різниця в кількості тактів - дуже важливе, але далеко не єдина відмінність між двотактними і четирехтактнимі моторами. Існує ще цілий ряд відмінностей, які виходять з переваг і недоліків того чи іншого двигуна.

Ось основні ознаки відмінності:

 • Двотактні двигуни важать на порядок менше, навіть за умови, що кількість кінських сил однаково. Яскравий приклад: при п'ятнадцяти кінських силах двотактний двигун буде важити 36 кілограм, а чотиритактний - майже на десять кілограм більше.
 • Конструкція чотиритактних двигунів значно складніше, і процес виробництва довше. Всі ці фактори мають прямий вплив на ціну - чотиритактні мотори коштують дорожче.
 • Перевезення і експлуатація двотактного двигуна помітно простіше. Його можна перевозити практично в будь-якому положенні, а щоб використовувати, досить дістати, встановити і завести.
 • Витрата палива двотактного двигуна приблизно в півтора рази більше (при однакових кінських силах).
 • Чотиритактні мотори, якщо завести їх на повну потужність, працюють трохи тихіше, ніж двотактний варіант. Різниця в шумі незначна, однак вона існує, і тут перевага у чотиритактних двигунів.
 • Ще одна перевага четирехтактніков - менша вібрація і дим. Причому друга відмінність вкрай важливо саме для двигунів, тому більшість людей вибирає мотор, при роботі якого утворюється менше диму (не так шкідливо для здоров'я людини і менше забруднення для навколишнього середовища).
до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

 1. Двотактні двигуни важать менше.
 2. Чотиритактні двигуни мають більш складну конструкцію і коштують дорожче.
 3. Різна складність в перевезенні і експлуатації.
 4. Різний витрата палива при однаковій кількості кінських сил.
 5. Чотиритактні мотори видають менший шум при роботі.
 6. Двотактні двигуни при роботі виділяють більше диму.