Різниця між бульбою і цибулиною

Різниця між бульбою і цибулиною

У деяких трав'янистих рослин на певному етапі їх розвитку утворюються бульби і цибулини. Ці своєрідні комори містять поживні речовини і допомагають рослинам відновлювати своє зростання після зимового періоду. Але не всі знають, чим відрізняється бульба від цибулини. Спробуємо в цьому розібратися.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Бульба - округле м'ясисте потовщення, яке формується зазвичай на підземній частині ряду рослин, видозмінений пагін.

Бульба

Цибулина - багатошаровий, видозмінений пагін, як правило, утворюється у рослин в їх підземної частини.

Цибулина до змісту ↑

Порівняння

Таким чином, мова йде про видозмінених пагонах, функція яких одна і та ж - накопичувати і зберігати поживні речовини. Основна ж відмінність бульби від цибулини полягає в їх розвитку і будові.

Розглянемо, як розвивається бульба. Його формування відбувається на кінці витягнутого горизонтального втечі - столону. У столон з листя переправляються органічні речовини. Їх провідником є ​​стебло. Столон в своїй верхівкової частини поступово потовщується, що надходять туди поживні речовини перетворюються в крохмаль. Через певний час на цьому місці виростає повноцінний бульба.

Розберемо будова дозрілого бульби.Для цього звернемося до найбільш поширеній представнику бульбових рослин - картоплі:

натисніть на картинку для збільшення

У бульби є верхівка (вільна сторона) і підстава (частина з який відходить столоном). Поверхня бульби нерівна. На ній можна помітити нирки (вічка), з яких згодом розвиваються паростки, а також рубці від листя і міжвузля. Будова бульби доводить, що він є видозміненим пагоном.

У чому різниця між бульбою і цибулиною? Вона полягає в тому, що бульба всередині однорідний. Цибулина ж складається з щільно укладених шарів, які є не чим іншим, як листям. Під сухими і тонкими зовнішніми листям-лусками ховаються соковиті і досить товсті.

В процесі формування цибулини знову утворюються зсередини листя немов вкладаються у вже існуючі. Підставою для листя служить донці, яке з ростом цибулини теж поступово розширюється. Донці - це короткий, немов сплюснутий стебло. На ньому крім листя зароджуються нирки, а знизу розвиваються коріння:

натисніть на картинку для збільшення

Цибулина також має всі ознаки втечі, проте певні особливості будови і визначають відмінність між нею і бульбою.