Різниця між правдою і істиною

Різниця між правдою і істиною

Визначення того, що є правда, а що є істина, і питання, чому ж вони відрізняються один від одного, дуже переймається допитливих носіїв російської мови: навіть в інтернеті на форумах можна зустріти досить жваві дискусії з цього приводу. Причому відповіді зустрічаються найнесподіваніші і навіть суперечать один одному, від "різниці немає" до "це абсолютно непорівнянні категорії". Спробуємо з'ясувати, чому ж правда і істина викликають такий інтерес у людей будь-якого віку і в чому криється загадка їх різних тлумачень.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Правда - інформація, що претендує на достовірність; антонім слова брехня .

Істина - єдино вірна інформація, абсолютно точно відображає реальний стан речей.

до змісту ↑

Порівняння

В сучасній російській мові у цих понять сформувалися такі основні значення. Правда - це знання конкретного, фактичного епізоду дійсності. Це знання може бути і, швидше за все, є неповним, так як перед людиною в даному випадку відкривається лише якийсь фрагмент, а не ціле. Істина ж - високе, таємне знання, пов'язане з духовною, інтелектуальною сферою. Істина близька до загальносвітових, божественним законам буття.Правда - поняття більш приземлене, буденне, істина - піднесене, всеосяжне. Правда суб'єктивна, а істина об'єктивна. Істина одна, а правда - це лише точка зору конкретної людини на будь-яку подію або факт. Будь-яку правду можна спробувати оскаржити, істина ж не піддається сумніву, так як вона абсолютна. Істина надцінне і не вимагає доказів.

Цікаво, що такий поділ, яке сьогодні сприймається носіями російської мови як істинне (вибачте за мимовільний каламбур!), Аж до XIX століття носило прямо протилежний характер. Тобто раніше істина осмислювалася як людське, а правда - як божественне начало. Правда була неодмінним атрибутом Бога і святих. Слово правда в мові Древньої Русі було тісно пов'язане з поняттями справедливості, праведності, благочестя. Згадаймо найстаріший правовий кодекс "Руська Правда" - не дарма він носив саме таку назву. Правда в той час - це результат спілкування Бога і людини. А ось істина тоді сприймалася як щось більш приземлене: згідно Псалтирю, вона сходила "від землі", була даром людського розуму, в той час як правда приходила "з небес". У деяких своїх значеннях істина навіть була семантично пов'язана з поняттями товар і гроші . Але вже до XX століття істина і правда помінялися місцями: істина "піднялася", а правда "принизити".

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. В сучасній російській мові правда - це якась фрагментарна, суб'єктивна інформація, що претендує на достовірність, але не обов'язково її несуча. Істина ж - абсолютна, незаперечна знання, пов'язане з духовною сферою.
  2. Правда - поняття приземлене, істина - піднесене.
  3. Правда суб'єктивна, а істина об'єктивна.
  4. Істина одна, а правда у кожного може бути своєї.
  5. Аж до XX століття тлумачення понять правди і істини було прямо протилежним: істина була суто людським, а правда - божественним початком.