Різниця між тропіками і субтропіками

Різниця між тропіками і субтропіками

Тропіки та субтропіки - досить близькі один до одного кліматичні зони - і по географії, і по флорі і фауні. Але у тих і у інших є свої особливості. У чому вони полягають?

Зміст статті

  • Факти про тропіках
  • Факти про субтропіках
  • Порівняння
  • Таблиця

Факти про тропіках

Територія тропіків може бути визначена за різними критеріями. З точки зору географії вони розташовуються між лінією екватора і паралеллю, відповідної широті 23, 5 градусів. У даній зоні Сонце проявляє найбільшу активність протягом року. У цьому - причина того, що в тропіках виключно жаркий клімат.

Особливість деяких просторів географічної зони, про яку йде мова, - в високому рівні атмосферного тиску, внаслідок чого опади на відповідних територіях випадають відносно рідко. Саме в таких тропіках розташовуються найбільші на планеті пустелі - Сахара, Калахарі, Лівійська. Однак є і тропіки з вологим кліматом - знаходяться вони головним чином в екваторіальній Африці, в Південній Америці, в Південно-Східній Азії.

В тропічних зонах, де утворюється високий атмосферний тиск, середня температура в літні місяці становить близько 25-30 градусів, зимова - близько 12 градусів. Якщо говорити конкретно про території африканських пустель, то температура влітку тут може перевищувати 50 градусів.Але в зимовий період відповідний показник приблизно дорівнює тому, що спостерігається в інших зонах з підвищеним атмосферним тиском.

до змісту ↑

Факти про субтропіках

Субтропики , знову ж таки, говорячи мовою географії, розташовуються між тропіками - тобто паралеллю на широті 23, 5 градусів, а також помірною зоною, яка починається, в свою чергу, приблизно на 45 градусі. Відзначимо, що багато експертів вважають за краще "відміряти" субтропіки від 30 градуса. Таким чином, між ними і тропіками, якщо дотримуватися даного підходу, є якась перехідна зона.

Особливість субтропіків - в спекотне літо, порівнянному за основними температурними показниками з тропічним, і в той же час досить прохолодною зими.

Є 4 основні різновиди субтропіків - напівсухі, напіввологу, вологі, а також арідні - з м'якою зимою з великою кількістю опадів і сухим влітку. Можна відзначити, що чорноморське узбережжя РФ представлено в основному напівсухим, а також напіввологу субтропіками.

Середньорічна температура в даній кліматичній зоні - 14 градусів і вище. Влітку - від 20 градусів, взимку - від 4. При цьому відповідний показник для найхолоднішого місяця, як правило, не опускається нижче 0 градусів. Але в субтропіках взимку можуть спостерігатися також істотні заморозки - до мінус 15-20 градусів.

до змісту ↑

Порівняння

Основна відмінність тропіків від субтропіків - перш за все в розташуванні по географічній широті. Перша кліматична зона знаходиться в межах 23, 5 градусів щодо екватора. Друга - між 23, 5 і 45 градусами, або, за іншою поширеною версією, - між 30 і 45.

Літній клімат в тропіках не так сильно контрастує з зимовим, як це буває в субтропіках.Значний відсоток тропіків - це цілий сухі території. На них може випадати не більше 100-200 мм опадів протягом всього року. У свою чергу, практично не зустрічаються субтропічні зони, які характеризуються настільки ж малою кількістю опадів в середньорічному вираженні.

Визначивши то, в чому різниця між тропіками і субтропіками, внесемо виявлені нами критерії в невелику таблицю.

до змісту ↑

Таблиця

Тропіки Субтропики
Знаходяться до паралелі, відповідної широті 23, 5 градусів щодо екватора Знаходяться між паралелями на широтах, відповідних 23, 5 (по одній з поширених точок зору - 30) і 45 градусам
Середньорічна температура влітку - 25-30 градусів, взимку - близько 12 градусів, заморозки - рідкість Середньорічна температура влітку - близько 20 градусів, взимку - близько 4 градусів, заморозки спостерігаються регулярно
Є значний відсоток цілий сухих територій Кра йне малий відсоток цілий сухих територій (але влітку кількість опадів може бути мінімальним)