Різниця між тютюном і махоркою

Різниця між тютюном і махоркою

Хто може сказати, чим відрізняється тютюн від махорки? Це питання не таке просте, як здається на перший погляд. Справа в тому, що відповідь лежить як би в двох площинах - суто ботанічної і побутово-розмовної. Давайте розглянемо обидві області більш детально.

Зміст статті

  • Тютюн і махорка в побуті
  • Порівняння
  • Таблиця

Тютюн і махорка в побуті

В Росії здавна вважається, що тютюн і махорка - майже синоніми. Тільки махорка - це такий дуже грубий тютюн, який буває виключно в розсипному вигляді, до того ж вона сильно "дере горло". А тютюн - тонший, слабший. Махорка придатна для згортання самокруток або в крайньому випадку для набивання трубок (і то лише у виняткових випадках), а тютюн йде на сигарети і теж - для трубок.

Загалом, відмінність тютюну від махорки в повсякденній сенсі на цьому і закінчується, до портрету того і іншого залишається додати лише кілька штрихів. Близьким "родичем" махорки є "самосад", і, як зрозуміло з назви, це тютюн, посаджений на власному городі. Але тютюн, вирощений в Росії, відрізняється невисокою якістю, причиною чого є два головні чинники. Перший полягає в тому, що тютюн - рослина теплолюбна і на північ від 55 паралелі (приблизно вісь Москва-Челябінськ і далі на схід) його у нас практично не вирощують, а другий, що є наслідком першого, - це відсутність культури обробітку тютюну."Люльковий" тютюн - це стовідсотково привізна продукція; зазвичай має досить високу якість і нерідко оброблений ароматизаторами.

до змісту ↑

Порівняння

Визначившись з повсякденним значенням слів "тютюн" і "махорка", давайте розберемося, чи є між ними різниця в ботанічному сенсі. Виявляється, є! Тютюном в ботаніці називають рід багаторічних і однорічних трав, що відноситься до сімейства пасльонових, - тобто етоблізкій родич картоплі і помідорів. Відомий картопляний шкідник колорадський жук з прекрасним апетитом їсть і тютюнове листя.

А махорка - це один з видів рослин, що відноситься до роду "тютюн", на латині -Nicotiana rustica. Головна її відмінність від інших тютюнових - невибагливість. Кордон ареалу розповсюдження махорки завдяки її високій стійкості до несприятливих кліматичних умов розташована набагато північніше, ніж у інших представників роду. До того ж до махорки пред'являються значно нижчі вимоги, ніж в цілому до тютюну.

Історія проникнення тютюну в Європу традиційно пов'язується з епохою Великих географічних відкриттів, коли моряки Колумба привезли незнайоме рослина, а разом з ним і звичку вдихати тютюновий дим. Цікаво, що якщо тютюн в цілому використовується майже виключно для виготовлення сигарет, цигарок та сигар, то для махорки знайшлося ще кілька застосувань. Завдяки високому вмісту в листі лимонної кислоти вона служить сировиною для виробництва цього цінного харчового продукту. Крім того, з махорки витягають інгредієнти для отримання сульфату нікотину (кошти для боротьби з сельхозвредітелямі) і нікотинову кислоту (вітамін, що бере участь у багатьох окисно-відновних процесах людського організму).

до змісту ↑

Таблиця

Підіб'ємо підсумок, в чому різниця між тютюном і махоркою. В даній таблиці зібрані як відмінності, так і схожість між ними в двох аспектах - ботанічному і повсякденному.

Тютюн Махорка
Ботанічна класифікація Рід рослин родини пасльонових Вид трав'янистих рослин роду Тютюн
Застосування Майже виключно - для виробництва сигарет, цигарок та сигар, також в невеликих кількостях виробляється "розсипом" для набивання трубок Як сировину для тютюнової промисловості, а також застосовується для виробництва лимонної кислоти, інсектицидів (засобів для боротьби з сільськогосподарськими шкідниками) і нікотинової кислоти (вітаміну В 3 )
поширення Початковий ареал - області з теплим кліматом в Південній і Північній Америці; Зараз обробляється по всьому світу, проте на північ від 55 паралелі його не вирощують, так як короткий вегетаційний період сильно знижує якість тютюну Може виростати в більш високих широтах, ніж інші представники роду, завдяки стійкості до несприятливих кліматичних умов