Різниця між теорією і практикою

Різниця між теорією і практикою

Про теорії та практиці говорять, коли розглядають відносини людини зі світом, в якому він існує. Два поняття є взаємозалежними, але за своїм значенням вони часто протиставляються.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Визначення

Визначення

Теорія - знання, яке описує закономірності, що діють у якій-небудь області життя. Теорія виникає з гіпотези. Однак таке перетворення відбувається тільки після проходження висунутої гіпотези через експеримент, результат якого доводить істинність передбачуваного.

Практика - усвідомлена діяльність, що є перетворення дійсності з метою вилучення певної користі, отримання досвіду. Практика може здійснюватися в матеріальній сфері (пов'язана, наприклад, з виробництвом якихось предметів) і духовної (що відноситься, скажімо, до педагогіки або соціальних взаємин).

до змісту ↑

Порівняння

Дві розглянуті категорії знаходяться в єдності один з одним. При цьому відмінність теорії від практики полягає в наступному. Практика обов'язково є дію. Теорія по своїй суті таким не є. Вона виступає як результат розумової діяльності, але існує у власній абстрактній формі. Теорію складають поняття, положення, висновки.

до змісту ↑

Визначення

Можна помітити, що практика зумовлює виникнення теорії, і навпаки.Так, достовірне знання формується виключно з опорою на досвід. Іншими словами, на практиці доводиться істинність думки, і це стає основою розвитку теорії. Спираючись на останню, з огляду на виявлені закономірності, люди отримують можливість створювати те, що раніше не існувало. Так з'являються важливі винаходи і відкриття.

Слід підкреслити, що теорія не просто узагальнює досвід практичної діяльності та переносить його на інші ситуації, а саме розвивається. Вона стає ґрунтом для народження нових гіпотетичних припущень, які потім знову-таки перевіряються за допомогою дії. Таким чином, теорія виступає в якості потужного засобу, що дозволяє вирішувати фундаментальні завдання освоєння дійсності.

У чому різниця між теорією і практикою? У тому, що теорія є в певному сенсі планом. Вона грає программирующую роль, дозволяє прогнозувати майбутнє. Однак теорія корисна лише в тому випадку, коли тягне за собою значні практичні наслідки.