Різниця між теодолітом і нівеліром

Різниця між теодолітом і нівеліром

Теодоліт і нівелір - сучасні геодезичні прилади, створені для виконання важливих вимірювальних операцій в просторі. Це потрібно в багатьох сферах, наприклад в будівельній. Які особливості кожного інструменту? І чим відрізняється теодоліт від нівеліра? Розглянемо це.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Теодоліт - прилад, специфіка якого полягає в можливості проведення кутових вимірів.

Теодоліт

Нивелир - прилад, що дозволяє з'ясувати, як співвідносяться між собою по висоті різні точки простору, або задати напрямок при певних видах робіт.

Нивелир

до змісту ↑

Порівняння

Перш за все, слід детальніше розглянути функціональні можливості двох вимірювальних пристроїв. Відмінність теодоліта від нівеліра полягає в тому, що перший з названих приладів більш універсальний. За допомогою теодоліта можна виробляти лінійні і кутові виміри, причому в обох площинах: горизонтальній і вертикальної.

Наприклад, саме теодоліт буде незамінний в разі, коли потрібно визначити, наскільки стіна будівлі відхилилася від вертикалі. Спеціалізація нівеліра вужча. Із застосуванням цього пристосування можна обчислювати різницю рівнів або будувати напрямні, які допомагають отримувати ідеально рівні поверхні.Нівелір буде корисний, скажімо, при укладанні цегли або заливці фундаменту.

Можливості інструментів обумовлені особливостями їх влаштування. Всі подробиці оснащення залежать від конкретної моделі теодоліта або нівеліра, а також від того, до якого типу належить прилад: є він оптичним, лазерним або цифровим. Але в цілому теодоліт влаштований складніше. Він володіє додаткової віссю вимірювань, якої немає у нівеліра.

Для відліку величин в теодолите передбачені два кола з розміткою (лімби): по горизонтальному визначають кут напрямку, по вертикальному - кут нахилу. Для наведення на досліджувані об'єкти в обох пристроях використовується оптична труба. При роботі з нівеліром також застосовується окрема рейка з поділами.

Слід додати кілька слів про те, в чому різниця між теодолітом і нівеліром щодо сфери їх використання. Оскільки теодоліт володіє більш багатим функціоналом, то спектр областей, де він необхідний, ширше. Це не тільки будівництво, а й меліорація, астрономія, а також інші напрямки діяльності, в яких важливі точні розрахунки. У нівеліра, відповідно, сфера застосування обмежена.