Різниця між продподатком і продрозверсткою

Різниця між продподатком і продрозверсткою

Багато з нас знають, що за часів радянської влади існували такі поняття, як продподаток і продрозкладка. Деякі навіть володіють інформацією про те, що пов'язані вони з першими роками становлення молодої держави робітників і селян. А ось чим же відрізняються продподаток і продрозкладка один від одного? Спробуємо розібратися.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Продподаток - натуральний, чітко зафіксований податок на продовольство, що збирається за селянських господарств в Росії і потім в СРСР з 1921 по 1923 роки.

Продрозверстка - система заготівлі продовольства, двічі вводити в Росії з 1916 по 1921 роки і передбачала здачу державі селянами всіх надлишків за затвердженими цінами.

до змісту ↑

Порівняння

Продрозверстка з'явилася раніше продподатку - вона була введена в грудні 1916 року ще в охоплений заворушеннями Російської імперії (СРСР, як відомо, був проголошений в 1922 році). Так звана хлібна монополія передбачала, що виробники будуть передавати державі весь обсяг наявного у них хліба (на особисті і господарські потреби залишаючи лише малу частину згідно із затвердженими нормами). Ціни на продукцію встановлювало сама держава. Крім хліба, продрозкладка, що стала проявом політики "воєнного комунізму", поступово поширилася на картоплю, м'ясо, а потім і взагалі всю сільгосппродукцію.Вона проводилася в примусовому порядку: у селян просто-напросто відбирали всі зроблені ними запаси, що змушувало людей ховати продовольство, незважаючи на небезпеку страти. Норми здачі хліба були настільки "драконівськими", що в більшості випадків перевищували кількість зберігається у заготівельників продукції і вбивали стимул працювати на землі, сіяти хліб. Частина продовольства, забраного у селян, згниває через бюрократичні і транспортних проблем. Товарно-грошові відносини були практично зведені до нуля, так як заборонялася вільна продаж зерна і хліба.

натисніть на картинку для збільшення

У березні 1921 року замість продрозверстки було запроваджено фіксований продподаток: це означало перехід до НЕПу - новій економічній політиці. Тепер селяни могли продавати надлишки продукції, що стимулювало сільгоспвиробництво і розвиток торгово-ринкових відносин, зацікавленість людей в збільшенні посівів і підвищенні врожайності. Держава більше не було монополістом, а хлібороби заздалегідь знали, скільки продукції вони повинні йому здати (розмір продподатку був на порядок менше, ніж "данини" за часів продрозверстки). Продподаток розраховувався як частка (спочатку 20%, потім 10%) від загальної кількості врожаю, причому для заможних (куркульських) господарств він був більше, а з будинків міг взагалі бути скасовано.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Продрозверстка діяла раніше продподатку.
  2. Продрозверстка відноситься до політики "воєнного комунізму", продподаток - до політики НЕПу.
  3. Частка продподатку була на порядок менше розмірів продрозкладки.
  4. При продподаток, на відміну від продрозкладки, враховувати не потреба держави в продукції, а можливість селянства її здати.
  5. За часів продрозверстки заборонялася вільна продаж зерна і хліба, за часів продподатку селяни могли продавати залишилися у них надлишки, що стимулювало товарно-грошові відносини і підйом ринкової економіки.
  6. Норми при здачі продподатку були набагато більш гнучкими: враховувалися врожайність, заможність господарства, число їдців в сім'ї. З будинків продподаток не стягували.