Різниця між тайгою і змішаними лісами

Різниця між тайгою і змішаними лісами

Тайга і змішані ліси зайняли значну частину материків північної півкулі - Євразії та Північної Америки. Вони стали головними продуцентами кисню на "нашій" половині планети.

Зміст статті

  • Тайга
  • Змішаний ліс
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Тайга

Тайга - це ліс, в якому переважають хвойні дерева. Тайга ділиться на светлохвойного і темнохвойних. У светлохвойной тайзі основну біомасу складають сосни і модрини, в темнохвойной - ялини та ялиці. Їх "розбавляють" самотні екземпляри беріз, кедрових сосен, стланика, буків і ялівцю.

Тайга розташована в північній половині помірного кліматичного поясу. Хвойні дерева в Євразії йдуть широкою смугою від узбережжя Скандинавського півострова до Охотського моря, перериваючись на зони висотної поясності Скандинавських гір, Уралу, хребта Черського і Станового хребта. Ширина смуги в Європі дорівнює 800-м км, в Азії вона збільшується до 2150 км.

В Північній Америці хвойний ліс починається від узбережжя Атлантичного океану і схилів Аппалач, а закінчується схилами Скелястих гір. Тонка смужка тайги меридіонального напрямку витягнулася уздовж тихоокеанського узбережжя США і Канади, виділяючись своїми секвоями або мамонтовими деревами, найвищими на Землі.

Тайга

Тайга зростає на бідних на кількість гумусу дерново-підзолистих грунтах, які зволожені або надлишково зволожені.Велика частина лісових масивів добре витримує річні амплітуди температур, рівні шістдесяти градусам.

На таких грунтах, при високому рівні затіненості, в тайзі практично не розвинений або дуже слабо розвинений підлісок. Такі умови витримують лише мохи, брусниця-чорниця і самі невибагливі трави типу кислиці.

Тайга є місцем проживання великих копитних тварин: оленів, бізонів, лосів, козуль. З птахів найбільш поширені рябчики, кедровки, клести. Знайшлося місце для гризунів і зайців. На всю цю травоїдну братію полюють соболі, росомахи, рисі і вовки. Королем тайги до приходу в неї людини вважався бурий ведмідь. Тайга є традиційним місцем видобутку деревини, полювання на хутрових звірів, збору ягід і грибів.

до змісту ↑

Змішаний ліс

Змішані ліси - рослинні угруповання, в яких на одній території, на одному відрізку часу, уживаються хвойні та листяні ліси. Згодом баланс між деревами змінюється. Високі дерева хвойних порід витісняють більш чутливі до світла екземпляри. "Набір" змішаних лісів включає десяток видів листяних дерев (дуб, ясен, яблуня, липа, клен, в'яз) і 2-3 види хвойних - ялина, ялицю, кедрову сосну. Для таких лісів характерний густий підлісок - ліщина, калина, бересклет, жимолость і густа трав'яна підстилка - трави і папороті.

Змішаний ліс

Змішані ліси поширені в західній частині Європи в південній половині помірного кліматичного поясу від Атлантичного океану по русло Дніпра, Дунаю. На півдні змішані ліси обмежують хребти Піренеїв, Альп, Балканського нагір'я і умовна лінія початку субтропічного кліматичного поясу.У Північній Америці масив змішаних лісів має меридіональне розміщення і приурочений до узбережжя Атлантичного океану - від зони Великих Американських озер до північній частині Аппалач включно.

Змішані ліси ростуть на сірих і бурих лісових грунтах з невеликою кількістю перегною. Вони витримують м'який морський і помірно континентальний клімат з меншими температурними амплітудами і помірною вологістю, яку забезпечують 600-700 мм опадів, що випали за рік. Рослинний світ змішаних лісів аналогічний тайзі, але може вкрити і прогодувати набагато меншу кількість видів і особин. Промислова рубка дерев в таких лісових масивах не ведеться.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Видовий склад тайги більш бідний, ніж змішаного лісу.
  2. Масиви тайги набагато перевищують зону змішаних лісів.
  3. Умови зростання дерев тайги менш комфортні, ніж можуть витримати рослини змішаних лісів.
  4. На змішані ліси припадають основні райони концентрації населених пунктів європейців, американців і канадців. У тайзі залишилося чимало масивів неходженими, незайманого, "дрімучого" лісу.
  5. Тайга має більше господарське значення, як джерело деревини, ягід, грибів, шишок і місце заготівлі хутра. Самотні масиви змішаних лісів охороняються, як єдине джерело кисню на територіях з високим відсотком урбанізації.