Різниця між синтетичним і аналітичним рахунком

Різниця між синтетичним і аналітичним рахунком

У російській системі бухобліку передбачені синтетичні і аналітичні рахунки. У чому специфіка тих і інших?

Зміст статті

  • Що являє собою синтетичний рахунок?
  • Що таке аналітичний рахунок?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що являє собою синтетичний рахунок?

Під синтетичним прийнято розуміти рахунок, на якому фіксуються господарські операції, об'єднані по будь-якою ознакою. Наприклад, на рахунку 01, затвердженому в російському Плані рахунків бухобліку, який використовується приватними підприємствами, можуть відбиватися різні транзакції за основними засобами. На рахунку 50 - касові операції, на 41-му - транзакції, що показують рух товарів.

План рахунків бухобліку - документ, затверджений законодавчо. У його юрисдикції - все приватні фірми РФ. Тому що містяться в ньому синтетичні рахунки обов'язкові для застосування всіма російськими компаніями.

Синтетичні рахунки використовуються як джерело цифр для заповнення найважливіших документів фінансової звітності фірми - таких як, наприклад, бухгалтерський баланс. Також відомості з даних рахунків можуть бути задіяні для аналізу різних показників фінансової ефективності компанії.

до змісту ↑

Що таке аналітичний рахунок?

На аналітичному рахунку відображаються окремо взяті операції або згруповані виходячи з винятковою схожості - набагато більш вираженою, ніж та, що характеризує транзакції, які об'єднуються в рамках синтетичних рахунків.

При цьому аналітичний рахунок завжди розташовується усередині одного з синтетичних і використовується для додаткової класифікації транзакцій, що враховуються на синтетичному рахунку. Сумарні показники початкового і кінцевого сальдо, а також оборотів всіх аналітичних рахунків, розташованих в синтетичному, повинні відповідати цифрам по його початкового і кінцевого сальдо.

В даному випадку можна провести певну аналогію з файлової системою ПК. Синтетичний рахунок - це щось на зразок кореневого каталогу, диска С. Аналітичний рахунок - щось на кшталт групи файлів, які мають однакове дозвіл - наприклад, DOC або JPG або один і той же тип (картинки, документи).

При цьому функцію папки, яка розташовується між диском C і файлами, виконує ще один тип бухгалтерських рахунків - субрахунок.

Вище ми відзначили, що синтетичні рахунки затверджені для російських підприємств законодавчо і повинні використовуватися фірмами в незмінному вигляді. А ось аналітичні рахунки компанія може придумувати свої - в будь-якій кількості і різноманітності. Вони застосовуються не тому, що є обов'язковими в силу закону, а для більшої зручності ведення бухгалтерського обліку.

Аналітичні рахунки корисні з точки зору перевірки правильності цифр, що відображають сальдо і обороти за синтетичними рахунками - вище ми відзначили, що вони повинні збігатися. Коректність значень по другим - найважливіша умова складання достовірної фінансової звітності та проведення якісного аналізу господарської ефективності компанії.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність синтетичного рахунку від аналітичного у тому, що перший задіюється для угруповання і відображення господарських операцій виходячи з їх мінімальної схожості, а другий - виходячи з їх виключно великий схожості.

Аналітичний рахунок, як ми зазначили вище, розташовується всередині одного з синтетичних, і при цьому між ними також присутні субрахунка (які можуть бути задіяні для групування господарських операцій виходячи з їх очевидною схожості, але не настільки вираженою, як у випадку з використанням аналітичних рахунків).

Визначивши, в чому різниця між синтетичним і аналітичним рахунком, зафіксуємо висновки в невеликій таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Синтетичний рахунок Аналітичний рахунок
Що спільного між ними?
Аналітичний рахунок розташовується всередині одного з синтетичних (який, в свою чергу, містить також субрахунка)
Початкове і кінцеве сальдо за всіма аналітичними рахунками, які знаходяться всередині синтетичного рахунку, повинні бути рівними початкового і кінцевого сальдо цього рахунку
У чому різниця між ними?
Призначений для групування господарських операцій виходячи з найзагальніших ознак їх схожості Призначений для групування господарських операцій виходячи з їх максимальної схожості
Обов'язковий до застосування в тому вигляді, який затверджений законодавчо Може бути розроблений фірмою самостійно, застосовується для зручності бухобліку