Різниця між синонімами

Різниця між синонімами

Синоніми - це слова, пов'язані між собою особливими відносинами. Вони характеризуються схожістю, але тим не менше абсолютні збіги серед зразків такої лексики зустрічаються досить рідко.

Зміст статті

  • Загальні відомості
  • Порівняння

Загальні відомості

Синонімами називають слова, які використовуються для позначення одного і того ж предмета або поняття: їжа, їжа, продовольство. Їх написання може бути зовсім різним, як в попередньому прикладі. Крім того, існують однокореневі синоніми: накопичити - зібрати, книжечка - книжечка. У них є розбіжність в написанні окремих морфем.

Вся група слів, що служать для визначення одного поняття, іменується синонімічним рядом. У ньому зазвичай є домінуюче слово - то, яке відображає суть найбільш точно. Наприклад, об'єкт значної величини можна назвати великим, величезним, величезним, гігантським, немаленьким. У цій групі стрижневим є слово "великий", інші - вносять в загальне значення уточнюючі відтінки.

до змісту ↑

Порівняння

Слова даної категорії підлягають порівнянню за різними критеріями. Перерахуємо ознаки, які можуть становити відміну синонімів один від одного:

  1. Відтінки лексичного значення. У цьому випадку слова виражають, наприклад, ступінь прояву чого-небудь (спека - пекло), характер дії (відкрити - розкрити) або рівень конкретизації (готувати - гасити).
  2. Стиль. Тут мова йде про синоніми, що належать до різних сфер спілкування або відносяться до тих чи інших літературних стилю. Наприклад, слово "вкрасти" у цьому сенсі є нейтральним. У розмовній мові те ж саме діяння виражається за допомогою синоніма "поцупити", в книжковому стилі вживається "викрасти", носії блатного жаргону кажуть "нарізати".
  3. Емоційно-оцінні характеристики. Деякі синоніми, які називають одне поняття, дозволяють показати різне ставлення до нього: сонце - сонечко (ласкаво), непоказний - пологовий (зневажливо), подорожувати - роз'їжджати (іноді жартівливо).
  4. Образність. Наприклад, розуміє, шляхетної людини можна охарактеризувати простим словом "хороший". Але часто в такому випадку використовується словосполучення "золота людина".
  5. Ступінь сучасності. У мові завжди є слова недавно з'явилися, поступово виходять з ужитку і застарілі. І тут синоніми теж грають свою роль. У представлених парах слів спочатку вжито сучасний варіант назви, а потім архаїзм: долоню - длань, говорити - мовити, тільки - тільки, сподіватися - сподіватися.
  6. Лексична сполучуваність. У чому різниця між синонімами з цієї точки зору? У тому, що вони можуть вдало зв'язуватися з різною кількістю слів. Візьмемо, наприклад, синоніми швидко і прожогом. Перший з них комбінується з масою слів, що позначають різноманітні дії: піти, згадати, зшити, написати, повернутися, схопити, підняти, застебнути і т. Д. А ось прожогом з'єднується тільки з декількома дієсловами, значення яких пов'язане виключно з бігом: побігти, вибігти, помчати, кинутися.