Різниця між цукром і сахарозою

Різниця між цукром і сахарозою

Слова "цукор" і "сахароза" часто сприймаються як синоніми. Але це не зовсім коректно. У зв'язку з чим? Чим відрізняється цукор від сахарози принципово?

Зміст статті

  • Факти про цукор
  • Факти про сахарозі
  • Порівняння
  • Таблиця

Факти про цукор

Цукор - це поширений продовольчий товар, що виготовляється, якщо говорити про російські підприємства, відповідно до вимог ГОСТ 21-94. Основний компонент цукру - власне сахароза. Але крім неї відповідний продукт може містити різні домішки. У цукрі-піску допускається їх зміст до 0, 25%, в рафінованому - до 0, 1%. У числі найпоширеніших домішок даного типу - редуцирующие речовини, зола, барвники, різні суспензії. Зменшення відсотка домішок - важливе завдання виробника розглянутого продукту. Але в зв'язку з чим вони можуть з'являтися в цукрі?

Причини тут можуть бути різні. Зокрема, наявність у цукрі золи обумовлено головним чином результатами переробки неорганічних сполук, які містяться в буряку або іншому сировину, що використовується для виготовлення даного продукту.

Якщо говорити про хімічні елементи, які часто зустрічаються в цукрі, то до найпоширенішим можна віднести залізо, кальцій, магній, цинк. Слід зазначити, що ті елементи, які входять в структуру золи, розташовуються головним чином на поверхні кристалів цукру, в межкрістальной розчині.У разі якщо його видалити, то відсоток золи в продукті цілком реально знизити до дуже невеликих значень - менше 0, 001%.

В залежності від сорту розглянутого продукту в ньому можуть перебувати й інші домішки. Наприклад, в коричневому цукрі кристали покриті тонким шаром очеретяної меляси - особливого виду патоки. У ній присутній значний відсоток азотистих речовин, а також золи. Відсоток меляси в різних сортах коричневого цукру може відрізнятися.

Так або інакше, головна речовина, що міститься в цукрі і обумовлює його основні смакові властивості і поживні якості, - сахароза. Розглянемо, що вона собою являє.

до змісту ↑

Факти про сахарозі

Сахароза - це органічна речовина, що є дисахаридом. Тобто складається воно з 2 моносахаридів, а саме глюкози і фруктози. При вживанні цукру в їжу людиною сахароза розщеплюється на 2 зазначених моносахарида. Можна відзначити, що вони дуже близькі за молекулярною структурою: фруктоза є ізомером глюкози, відповідно, відрізняється від неї тільки розташуванням молекул в просторі. Обидві речовини - солодкі, але по цій якості глюкоза значно поступається фруктозі.


Розглянутий дисахарид міститься у великій кількості в цукрових буряках, очереті. Вони, власне, належать до основних типів сировини, з яких в промислових масштабах виготовляється цукор.

В чистому вигляді сахароза дуже схожа на цукор, який продається в магазині: вона являє собою безбарвні кристали. Якщо її розплавити, а після - остудити, то утворюється карамель. Сахароза добре розчиняється в воді - відповідно, і цукор теж.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність цукру від сахарози полягає в тому, що перший термін відповідає промисловому продукту (на основі сахарози, але з певним відсотком домішок), а другий - чистому органічній речовині.Але в багатьох контекстах обидва терміни допустимо вважати синонімами. Теоретично чисту сахарозу можна використовувати в тих же цілях, що і цукор, хоча економічно це буде не дуже рентабельно, оскільки отримання відповідного речовини часто супроводжується значними економічними витратами.

Визначивши, в чому різниця між цукром і сахарозою, відобразимо висновки в наступній таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Цукор Сахароза
Що спільного між ними?
Цукор - продукт на основі сахарози, її частка в ньому зазвичай перевищує 99%
У чому різниця між ними?
Цукор - це продукт харчування Сахароза - це неорганічне речовина
Може містити досить широкий спектр органічних і неорганічних домішок В чистому вигляді промислова сахароза зазвичай не містить домішок