Різниця між субсидією і пільгою

Різниця між субсидією і пільгою

В числі головних заходів державної підтримки громадян - субсидії і пільги. У чому їх специфіка?

Зміст статті

  • Що таке субсидія?
  • Що таке пільга?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що таке субсидія?

Під субсидією розуміється грошова виплата, спрямована на полегшення фінансового становища людини, іноді - організації або державної установи, при тому, що відсутність даної підтримки може вкрай ускладнити діяльність її одержувача.

Так, соціальна державна субсидія - значну підмогу для сімей з невисокими доходами. Відповідна компенсація може бути прив'язана, наприклад, до оплати послуг ЖКГ - в разі, якщо рахунок за них перевищить деяку встановлену величину, яка передбачає виникнення у людей складнощів по його оплаті.

Є субсидії, що діють в рамках бюджетної системи держави. За правовим статусом вони відповідають міжбюджетних трансфертів.

Одержувачем субсидії може бути і приватне підприємство. Її виплачувати можуть інші бізнеси, спеціалізовані фонди або, знову ж таки, держструктури. Наприклад - якщо мова йде про наукові дослідження.

Бажання держави або ж приватних компаній підтримувати за допомогою субсидій фірми, як правило, обумовлено стратегічної значимістю підприємств, які отримують допомогу. Їх діяльність зазвичай пов'язана з науковою, військової, космічною сферою - відповідна продукція може не бути високорентабельною, але важливою для країни.

Буває, що субсидія - тимчасовий захід підтримки громадянина, державної або приватної організації. Наприклад, вона може виплачуватися в період кризи і зниження доходів того чи іншого суб'єкта.

Субсидія - безоплатна допомога. Вона не передбачає повернення - і в цьому її відмінність від кредиту.

до змісту ↑

Що таке пільга?

Під пільгою в загальному випадку розуміється якась знижка, поява преференцій в отриманні будь-яких соціальних благ. Або, наприклад, можливість людини не виконувати будь-яку обов'язок або норму, яка без пільги підлягає виконанню. Є велика кількість різновидів пільг - соціальні, податкові, транзитні, митні і т. Д.

В числі тих сфер правовідносин, в яких застосування пільг відбувається регулярно, - знову ж таки, соціальна підтримка громадян державою. Дана допомога передбачає надання людині можливостей істотно знизити ряд витрат - пов'язаних, наприклад, з оплатою рахунків за ЖКГ, транспорту, послуг медустанов, державних структур. Або - отримати преференції, що відображають більш високий рівень доступності тих чи інших сервісів.

До поширених пільг для громадян РФ слід віднести:

  1. можливість зменшити на 50% витрати на послуги ЖКГ;
  2. позачергове обслуговування в державних установах;
  3. переважне становище при вступі в різні некомерційні об'єднання.

Отримання пільги в РФ можливо, як правило, тільки при наявності у людини певного статусу. Наприклад - ветерана праці або заслуженого донора. Залежно від статусу набір преференцій з пільг може бути різним.

Вже згадана міра підтримки, як і субсидія, як правило, безоплатна.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність субсидії від пільги в тому, що перша міра підтримки передбачає грошову виплату суб'єкту, який її потребує. Пільга - це знижка, як правило, не має на увазі реальних виплат будь-кому. Але, по суті, можливість заощадити на оплаті будь-яких рахунків у випадку з пільгою може бути не менш суттєвою допомогою, ніж отримання виплат в форматі субсидії.

Відзначимо, що деякі державні пільги в РФ все ж припускають грошові виплати громадянам. Наприклад, якщо мова йде про компенсацію витрат на ЖКГ.

Визначивши, в чому різниця між субсидією і пільгою, відобразимо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Субсидія Пільга
Що спільного між ними?
Субсидія і пільга - безоплатні заходи підтримки людини, державної або приватної організації, що надаються іншими, більш платоспроможними суб'єктами
У чому різниця між ними?
Передбачає перерахування грошових виплат суб'єкту, який в них потребує Передбачає надання знижок, компенсації витрат або преференцій при користуванні будь-якими ресурсами для суб'єкта, який потребує подібних заходах підтримки