Різниця між дочірнім підприємством та філією

Різниця між дочірнім підприємством та філією

Комерційна фірма може вести діяльність в іншому регіоні або навіть державі, відкривши дочірнє підприємство або філія. Що являють собою ці структури?

Зміст статті

  • Що таке дочірнє підприємство?
  • Що таке філія?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що таке дочірнє підприємство?

Під дочірнім підприємством мається на увазі юридична особа, статутний капітал якого належить заснувала його організації - материнської. При цьому обидві компанії можуть здійснювати діяльність в різних сферах. Більш того, материнська організація не завжди безпосередньо бере участь в управлінні дочірньою фірмою. Але, як правило, це відбувається, і сегмент діяльності компаній збігається.

Засновуються дочірні підприємства за допомогою державної реєстрації. Крім того, материнська фірма розробляє для "дочки" містить необхідні положення статуту, а при необхідності - також установчий договір.

Дочірнє підприємство, оскільки є самостійною юридичною особою, має в своєму управлінні майно, яким відповідає за своїми зобов'язаннями. Крім того, дана організація може бути незалежним від материнської компанії позивачем і відповідачем в судових слуханнях.

Дочірнє підприємство не зобов'язане відповідати за борговими зобов'язаннями материнської компанії.У свою чергу, зворотна відповідальність передбачена законодавством РФ. Тобто якщо у дочірньої структури виникають фінансові труднощі, то у материнської компанії може з'являтися субсидіарну відповідальність за боргами належить їй підприємства.

до змісту ↑

Що таке філія?

Філія - це залежна від основної організації структура, яка не є самостійною юридичною особою, однак розташована, як правило, на значному географічному віддаленні від головного офісу. Наприклад, в іншому суб'єкті РФ.

Філія повністю підпорядковується головному офісу в частині управління. Всі договори підписуються керівником цієї структури, який здійснює свою діяльність за дорученням від топ-менеджерів основної організації.

Інформація про створених філіях повинна фіксуватися в установчих документах компанії. Формуються ці структури на підставі спеціальних положень, що затверджуються керівництвом. Державна реєстрація філій як юридичних осіб не здійснюється - потрібно тільки повідомляти ФНС про їх відкриття. Якщо цього не робити, податківці можуть виписувати штрафи. Але якщо говорити про філіях іноземних фірм в Росії, вони повинні бути акредитовані Державною реєстраційною палатою.

Філії мають закріплене майно, однак не здатні володіти майновими або немайновими правами, не виступають стороною правовідносин і не бувають позивачами або відповідачами в судових слуханнях.

Майно, яке закріплюється за філією, нерідко використовується в якості забезпечення по боргах основної організації. У свою чергу, головний офіс несе майнову відповідальність за зобов'язаннями свого підрозділу.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність дочірнього підприємства від філії в тому, що перша структура юридично незалежна від головної організації, друга - повністю пов'язана з нею. Це зумовлює всі інші відмінності між двома типами фірм, про які йде мова.

Слід зазначити, що головна організація може заснувати в одному регіоні філія, а в іншому - дочірнє підприємство, і при цьому обидві структури будуть займатися одним і тим же. Тому на практиці діяльність філій і дочірніх підприємств зазвичай не сильно різниться. Їх статус буває несхожим тільки з юридичних ознаками.

Визначивши то, в чому різниця між дочірнім підприємством та філією, зафіксуємо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Дочірнє підприємство Філія
Що спільного між ними?
Діяльність філії організації в одному місті і її дочірнього підприємства в іншому може бути однаковою
У чому різниця між ними?
Є юридично незалежною організацією Є повністю залежною від головного офісу структурою
Може бути суб'єктом правовідносин, позивачем і відповідачем в суді Не може бути суб'єктом правовідносин і учасником судових слухань
Має відокремлене майно Має закріплене майно Чи не відповідає за зобов'язаннями материнської організації
Активи, закріплені за філією, можуть бути стягнуті в рахунок боргів головного офісу