Різниця між підвідомчості та підсудності

Різниця між підвідомчості та підсудності

Часом навіть фахівцям в області юриспруденції буває важко розмежувати між собою ті чи інші поняття. Це в повній мірі стосується підвідомчості ( "відомство") і підсудності ( "суд"). При подачі заяв і скарг в загальні і спеціальні судові органи, дуже важливо не помилитися. Це дозволить зберегти свій час і отримати шуканий результат значно швидше.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Підвідомчість - це сукупність процесуальних норм, які окреслюють коло справ, право на розгляд яких має той чи інший вид судових органів. При цьому підвідомчість в загальному сенсі виступає як синонім слова "компетенція", тобто об'єктивна можливість вирішити питання по суті. Нею володіють, крім суду, різні органи: прокуратура, нотаріат, адміністрація і т. Д.

Підсудність - це більш приватне поняття, яке використовується в цивільному, адміністративному і кримінальному праві і позначає розподіл справ при розгляді їх судами в першій і подальшої інстанціях. Окремі аспекти даного визначення зрозумілі і неспеціалісту. Так, конституційний суд не може розглянути кримінальну справу, а господарський - суперечки між двома фізичними особами.На практиці тонкощів куди більше, і часом знайти правильне установа для розгляду заяви по суті дуже складно.

до змісту ↑

Порівняння

Підсудність може бути родової, територіальної, виключної, договірної, альтернативної і по зв'язку справ. Підвідомчість - винятковою, умовної і альтернативної. Іншими словами, при визначенні підвідомчості необхідно знати суть правового спору, при визначенні підсудності - ще й місцезнаходження відповідача, а також інші тонкощі (можливість суду розглянути ту чи іншу справу). Якщо порушено правило підвідомчості, то справа буде припинена. При порушенні правил підсудності, справа передається належному судовому органу. Передача може здійснюватися і в зв'язку з переформулювання заявлених вимог.

Отже, підвідомчість визначає вид суду, який буде розглядати справу, в той час як підсудність - конкретний орган, його територіальне розташування. Про підсудності сторони можуть домовитися, але про підвідомчості - немає.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Загальний сенс. Поняття підвідомчості може використовуватися щодо різних державних органів, поняття підсудності - тільки по відношенню до судів.
  2. Порядок визначення. Спочатку визначається підвідомчість, тобто процесуальна можливість розгляду заяви по суті, а потім - підсудність, або конкретна належність до певного державного органу судової влади.
  3. Наслідки порушення. Якщо порушена підвідомчість, то справа підлягає припиненню, якщо порушена підсудність - то передачі в інший суд.
  4. Особливості подачі заяви.Певні категорії спорів підлягають розгляду в судовому порядку лише після врегулювання взаємних претензій. Порушення цього правила підвідомчості тягне або відмову в прийнятті заяви, або припинення справи. Підсудність такою особливістю не володіє.