Різниця між осетрообразних і іншими кістковими рибами

Різниця між осетрообразних і іншими кістковими рибами

Риби представляють собою клас, або парафілетіческую групу (за сучасною класифікацією), що входить в тип хордових тварин. Група це велика, складна, тому в міру збільшення наших знань про природу класифікація всередині неї зазнавала деяких змін. Розглянемо, в якому стані вона знаходиться зараз, і чим відрізняються осетрообразних від інших кісткових риб.

Зміст статті

  • Класифікація
  • Порівняння
  • Таблиця

Класифікація

Кісткові риби - це збірна назва для ряду класів риб. У ніхпарние плавники, зябра знаходяться в зябрових дугах, а рот утворений щелепами із зубами. Найдавніші останки кісткових риб мають дуже поважний вік - близько 425 мільйонів років. Кісткових риб поділяють на дві групи - Лопастепірі і Променепері, які складаються з великої кількості нині живучих видів. Осетрообразних відносяться до групи лучеперих риб.

Відмінність осетрообразних від інших кісткових риб в першу чергу в тому, що загін осетрообразних відноситься до підкласу хрящових ганоїдів, тобто скелет таких риб складається з хрящів. Найбільш древні останки представників цього загону мають вік близько 170 мільйонів років. Сучасні осетрообразних представлені двома родинами - осетрових і веслоноса; причому друге сімейство у нас в країні практично не зустрічається, оскільки до нього відносяться корінні мешканці прісноводних водойм Північної Америки і Китаю.Цікаво, що хоча скелет осетрообразних і хрящової, вони не входять в клас хрящових риб, який складається з акул і скатів. Справа в тому, що хрящової скелет у осетрообразних є наслідком пристосування до недостатньої плавучості, яку їм забезпечує скорочений плавальний міхур, а генетично вони відрізняються від сімейства хрящових риб дуже сильно.

до змісту ↑

Порівняння

У представників загону осетрообразних є істотні відмінності, що виділяють їх з інших кісткових риб. Це в першу чергу хрящової скелет, основою якого є хорда, яка не має хребців. Недостатня плавучість компенсується великим рострумом (предноздревим відділом черепа) і збільшенням несучої площині за допомогою грудних плавців. Плавальний міхур у них скорочений (зменшений), а рот розташований в нижній частині голови, що обумовлено переважно пелагическим (морським) способом життя. Існують відмінності від інших кісткових риб в будові кишечника і серця.

Що стосується гастрономічних відмінностей, то не дарма осетра здавна прозвали "цар-рибою". Назва говорить самоза себе: за смаковими якостями він не має рівних. До того ж осетер і його найближчі родичі гарні в будь-якому вигляді - варені, смажені, печені або солоні. Ікра осетрових - визнаний і дорогий делікатес, виробництво якого взято під державний контроль. А в Ірані, наприклад, за незаконний видобуток осетрових браконьєрам і зараз відрізають пальці.

до змісту ↑

Таблиця

В компактної таблиці підведений підсумок, в чому різниця між осетрообразних і іншими кістковими рибами.

осетрообразних Інші кісткові риби
Класифікація Загін, що входить в клас лучеперих риб, що відноситься до групи кісткових риб в складі надкласса "Риби".Загін осетрообразних складається з двох сімейств - осетрових і веслоноса Група класів в складі надкласса "Риби"
Особливості будови Редукований плавальний міхур, збільшений рострум, хрящової скелет Повноцінний плавальний міхур, заповнений газами, що виділяються з кровоносних судин; кістяний скелет, що складається з хребців
Використання людиною М'ясо та ікра риб використовуються при приготуванні їжі. Є делікатесом. Риба охороняється державою М'ясо та ікра - для приготування їжі. Кістки деяких видів риб перемелюють для використання в якості добрив