Різниця між пароплавом і теплоходом

Різниця між пароплавом і теплоходом

Довгі тисячоліття двома "двигунами" для морських і річкових суден були вітер (вітрильний флот) і м'язова сила людей (гребний флот) або їх суміщення. Природно, з поширенням морських подорожей це перестало влаштовувати людство, і спроби знайти альтернативні способи пересування по воді робилися не раз. Пробний комерційний рейс на пароплаві був зроблений в 1807 році, а вишукування більш економічного і швидкісного двигуна продовжилися в 19 столітті, і перший теплохід з'явився через майже 100 років - в 1903 році. Чим відрізняється пароплав від теплохода, і чому пароплави (тобто суду, що переміщаються за допомогою парового двигуна) програли технічну гонку судам, на яких встановлено двигун внутрішнього згоряння?

Зміст статті

  • З історії пароплава і теплохода
  • Порівняння
  • Таблиця

З історії пароплава і теплохода

Перший паровий двигун створив античний винахідник і механік Герон Олександрійський ще в 1 столітті нашої ери. Правда, через наявність в той час безкоштовного рабської праці механізм поширення не отримав і використовувався як іграшка або як екзотика - наприклад, для відкривання дверей в храмах, подачі "святий" води і для деяких інших цілей. Зі смертю генія винахід було забуто, а роботи по створенню парового двигуна поновилися в Новий час (17 століття).Весь 18 століття робилися більш-менш вдалі спроби по розробці парового двигуна, і, нарешті, в 1807 році за американською річці Гудзон пройшов перший комерційний пароплав "Клермонт".

Головна відмінність пароплава від теплохода - в типі двигуна. Паровий двигун використовує енергію тиску пара, одержуваного при нагріванні води. На теплоходах ж застосовується двигун внутрішнього згоряння. У більшості випадків це дизельний мотор, в якому поршень штовхають вихлопні гази, що утворюються в циліндрах двигуна при згорянні дизельного палива (солярки).

"Батьком" першого дизельного двигуна в 1897 році став німець Рудольф Дизель, дав механізму своє ім'я. Уже в наступному році креслення придбав шведський винахідник Нобель, який в той час жив в Російській імперії і займався розробкою нафтових родовищ в Баку. І в 1903 році створені ним двигуни встановлюються на танкер "Вандал" - перший в світі теплохід. Так що першість у цій галузі належить нашій країні.

до змісту ↑

Порівняння

Головна причина, чому теплохід врешті-решт виграв у пароплава, - відмінності в ефективності двигуна. У парового "движка" КПД (коефіцієнт корисної дії) істотно нижче. Крім цього обставини, на користь теплохода грають і такі переваги дизельного двигуна:

  • менша витрата палива, наслідком чого є:
  • велика вантажопідйомність;
  • більший запас ходу;
  • більш висока надійність двигуна.

Однак, незважаючи на явні переваги теплохода, пароплави не зникли зовсім. Правда, зараз на їх частку припадає мізерна частка річкових або морських перевезень, оскільки вони в основному використовуються як "банкетоходи" - для проведення на них корпоративів, ювілеїв або інших свят.Найстаріший пароплав Росії "Н. В. Гоголь" курсує по річці Північна Двіна і приписаний до порту міста Северодвінську (Архангельська область). За запевненням його власника, "Н. В. Гоголь" теж є "банкетоходом".

до змісту ↑

Таблиця

В компактної таблиці підведений підсумок, в чому різниця між пароплавом і теплоходом.

Пароплав Теплохід
Що собою являє Водний транспорт, в якому для пересування застосовується машина, яка використовує силу тиску пара, отриманого при нагріванні води Водний транспорт, в якому для пересування застосовується дизельний двигун, використовує силу тиску вихлопних газів, що утворюються при згорянні дизельного палива (солярки). Існують комбіновані суду - дизель-електроходи, у яких дизельний двигун обертає електромотор, який, в свою чергу, обертає гребний гвинт
Особливості Економічна ефективність невисока і сильно поступається ефективності теплохода; має великий туристичний потенціал у любителів стилю ретро Висока економічна ефективність внаслідок переваги дизельного двигуна над паровим