Різниця між статусом і роллю

Різниця між статусом і роллю

Людський соціум влаштований так, що між усіма його учасниками розподілені статуси і ролі. Це організовує діяльність людей і вносить упорядкованість в життя суспільства. Але чим відрізняється статус від ролі, і що взагалі мається на увазі під цими поняттями? На ці питання ми спробуємо відповісти.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Соціальний статус - об'єктивна позиція людини (групи, організації) в суспільстві. З одного боку, статус вказує на те, ким є учасник соціуму сам по собі (школяр, письменник, іноземець). З іншого - означає, на якому щаблі знаходиться людина в ієрархічній структурі суспільства.

Соціальна роль - вираз соціальної позиції в дії. Роль покладається на конкретну людину іншими, оточуючими його, людьми. Вона закріплюється нормами і звичаями, існуючими в суспільстві.

до змісту ↑

Порівняння

Два соціальних терміна взаємопов'язані, але суть у кожного з них своя. Відмінність статусу від ролі полягає в тому, що під першим поняттям мається на увазі певний стан або якийсь рівень, а під другим - дії, поведінку. Іншими словами, роль можна вважати динамічною стороною статусу.

Слід зазначити, що людина з точки зору того, ким він є, зазвичай володіє відразу декількома статусами. Наприклад, один і той же чоловік може бути водієм, чоловіком, батьком, завзятим рибалкою.Утворюється цілий набір соціальних позицій. У той же час статус як ранг в ієрархії суспільства розглядається дещо в іншому світлі. Його характеристикою буде авторитет людини, його престиж в суспільстві.

Для підтримки свого статусу людина повинна виконувати відповідну подібного стану соціальну роль, яка часто багатогранна. Так, жінка в статусі матері є для своїх дітей і годувальницею, і наставницею, і в деякому сенсі лікарем.

Люди в процесі спілкування безперервно оцінюють один одного на предмет відповідності ролі статусу. Якщо чиї-небудь дії збігаються з очікуваннями суспільства, то статус такої людини зберігається. У разі невиконання людиною своєї ролі його статус може бути втрачений.

Наприклад, статус глави сім'ї, зазвичай приписується чоловікові, передбачає виконання дуже відповідальної ролі. Вона передбачає необхідність приймати, коли потрібно, своєчасні рішення і забезпечувати належний рівень життя своїх рідних. Якщо чоловік не в змозі з цим справлятися, главою сім'ї може бути визнана його дружина.

Зрозуміти, в чому різниця між статусом і роллю, допомагає і такий приклад: президент країни - це соціальний статус, виражений у вищій посаді, яку займає людиною; а виконувана при цьому роль - керувати державою і представляти його інтереси в міжнародних відносинах.