Різниця між державною і політичною владою

Різниця між державною і політичною владою

У всі часи найважливіші рішення приймалися невеликою групою людей, а то і одним людиною. Сьогодні експерти говорять про поділ політичної та державної влади, що пов'язано з розвитком плюралізму і формуванням великої кількості центрів сили і впливу. Що об'єднує, а що розділяє ці поняття? І хто в дійсно приймає доленосні рішення, здатні перекроїти карту світу?

Державна влада - це здатність громадських інститутів контролювати поведінку людини, суспільства і держави, обмежена територією, законом, легітимністю і традиціями. Державна машина - це ієрархічний апарат, що складається з безлічі гілок. Всі вони, включаючи законодавчу, виконавчу і судову, сходяться на верховному органі влади (президент, уряд, парламент).

Політична влада - це воля конкретної партії або організації боротися за лідерство в державному апараті конкретної країни або політичного союзу. Для досягнення цілей використовуються різні методи, які різняться в залежності від умов регіону. Наприклад, прийти до влади в Німеччині можна за допомогою виборів, а ось легітимно перемогти в КНДР або Китаї - неможливо.

Незважаючи на схожість понять, вони мають індивідуальні риси. Політична влада стає державною лише тоді, коли партія перемагає на виборах або іншим чином завойовує симпатію більшості суспільства. Може статися і зворотна ситуація. Наприклад, на початку 90-х років КПРС формально володіла державною владою, але не політичною, так як втратила свою легітимність в очах населення.

У той же час, можливі варіації в концентрації важелів управління. У країнах з розвиненим парламентаризмом державну владу можуть тримати відразу кілька політичних партій (альянс, об'єднання). Консенсус між ними досягається шляхом діалогу, поділу повноважень.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Форма реалізації. Державна влада здійснюється на основі правових інструментів: прийняття законів, координація роботи всіх органів. Політична влада може використовувати і інші методи, які дозволені її ідеологією (насильство, репресії, терор).
  2. Характер. Держвладу обов'язкове не тільки для суспільства в цілому, але і для кожного індивіда зокрема. Непокора розпорядженням правових інститутів тягнуть за собою відповідальність. Політична влада часто не має такого впливу, обмежуючись членами своєї партії.
  3. Обов'язковість. Державна влада поширюється на території всієї держави. Політична - лише в тому випадку, якщо уряд очолюється її партією.
  4. Зміна. Політична влада втрачається тоді, коли ідеологія перестає сприйматися значною частиною суспільства. Держвладу може бути втрачена як за допомогою легітимних інститутів (вибори, відставка), так і шляхом насильницького повалення (революція, війна).