Різниця між державним і недержавним пенсійним фондом

Різниця між державним і недержавним пенсійним фондом

В Росії є два типи пенсійних фондів - державний (ПФР) і недержавні, представлені на ринку у великому різноманітті. У чому специфіка роботи кожного типу установ?

Зміст статті

  • Що характеризує державний пенсійний фонд?
  • Що таке недержавний пенсійний фонд?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що характеризує державний пенсійний фонд?

В Росії на даний момент працює тільки один державний пенсійний фонд - ПФР. Він являє собою повністю підпорядковану органам влади фінансову організацію, яка входить в бюджетну систему країни і виконує широке коло соціально-економічних завдань, пов'язаних з грошовим забезпеченням громадян похилого віку РФ.

Пенсійний фонд Росії постачає літніх росіян відповідним грошовим забезпеченням як за рахунок накопичень, які громадяни збирають на особистих рахунках даної організації протягом робочого стажу, так і за допомогою інвестування наявних грошових коштів в різні прибуткові активи. ПФР при цьому взаємодіє з Державною керуючою компанією і не вибудовує відносин з приватними КК.

Для громадянина головна перевага розміщення пенсії в ПФР - надійність.Даний фонд практично не може припинити свою діяльність, оскільки держава так чи інакше буде підтримувати його роботу. Функціонування ПФР в достатній мірі прозоро, принципи нарахування пенсії фахівці цієї установи завжди готові роз'яснити звернулася громадянину.

Одним з недоліків розміщення пенсії в ПФР можна назвати наявність істотних перешкод для формування накопичувальної частини пенсії - як раз таки тієї, що поповнюється за рахунок інвестування, а також за рахунок особистих внесків громадянина. Разом з тим страхова частина пенсії при достатньому обсязі стажу і зарплати людини цілком може бути вельми пристойною і не поступатися відповідній сумі, сконцентрованої на накопичувальному обліковому записі.

до змісту ↑

Що таке недержавний пенсійний фонд?

Даного типу організації вирішують, в принципі, ті ж соціальні завдання, що і ПФР, але при цьому їх власність належить приватним особам або корпораціям. Головний напрямок діяльності НПФ - реалізація програм накопичувального пенсійного страхування. Тобто робота НПФ в переважної мірою пов'язана зі збільшенням обсягу пенсій громадян, які перебувають під юрисдикцією відповідних фондів.

Недержавні фонди можуть взаємодіяти, таким чином, з декількома керуючими компаніями і вибирати з них ту, яка виявляється здатної забезпечити найбільшу прибутковість пенсійних інвестицій.

НПФ юридично незалежні від ПФР і органів влади, але контрольний пакет акцій в них часто належить і держпідприємствам. В цьому випадку взаємозв'язок НПФ і держави все-таки присутня, і вона здатна впливати на розстановку пріоритетів в діяльності відповідних фондів.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність державного пенсійного фонду від недержавного в тому, що ПФР включений в бюджетну систему і повністю підзвітний державі, а НПФ - це приватна компанія (хоча контрольний пакет її акцій може належати держкорпорації) . Даний нюанс зумовлює інші відмінності між ПФР та НПФ - зокрема, в політиці інвестування пенсійних накопичень.

Визначивши то, в чому різниця між державним і недержавним пенсійним фондом простежується принципово, зафіксуємо основні висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Державний пенсійний фонд Недержавний пенсійний фонд
Що між ними спільного?
ПФР і НПФ вирішують одні й ті ж соціальні завдання, пов'язані з грошовим забезпеченням громадян похилого віку РФ
НПФ може належати держкорпорації
У чому різниця між ними?
Входить в бюджетну систему РФ, повністю належить державі і підзвітний йому Чи не входить в бюджетну систему РФ, є приватною компанією
Може взаємодіяти в процесі інвестування коштів тільки з Державною керуючою компанією Може взаємодіяти з декількома КК