Різниця між кальмаром і восьминогом

Різниця між кальмаром і восьминогом

Стосовних до молюскам кальмара і восьминога багато хто плутає. Адже обидва представники безхребетних мешкають в океані і мають щупальця. Але в той же час по деяких ознаках ці істоти несхожі один на одного.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Таблиця

Визначення

Кальмар - молюск з безліччю кінцівок і подовженою формою тіла, що належить до класу головоногих.

Кальмар

Восьминіг - молюск, представник головоногих, що має тіло з вісьма щупальцями.

до змісту ↑

Порівняння

Форма тіла

У кальмара, життєдіяльність якого протікає в основному в товщі вод, тіло витягнуто. Завдяки цьому він здатний "розсікати" водні простори, здійснюючи стрімкі рухи вперед "хвостом". Переміщатися кальмару (причому не тільки у воді, але і над її поверхнею) також допомагають добре розвинені плавники.

Восьминіг

Голова кальмара відособлена від тулуба, в той час як у восьминога ці частини тіла злиті воєдино. Восьминоги, в своїй масі живуть на дні океану і що вважають за краще більше повзати, ніж плавати, є досить безформними істотами. Серед них є і Медузоподібна, що нагадують желе, особини.

Щупальця

Відмінність кальмара від восьминога складається в кількості кінцівок. Якщо у восьминога їх вісім, то у кальмара до того ж числа додається ще одна, подовжена в процесі еволюції, пара щупалець.Її призначенням є захоплення їжі.

Різницю можна побачити і в присосках, якими усіяні щупальця того і іншого представника безхребетних. У кальмара вони грубо і часто мають гострі нерівні краї. А у великих видів цієї тварини присоски забезпечені ще й кігтями, які встромлюють в жертву.

Під час полювання кальмар і восьминіг орудують не тільки щупальцями, але і дзьобом, який у восьминога набагато потужніше. Цим "інструментом" восьминіг вдаряє по видобутку, і в отриману рану впорскує свою отруту.

Рудименти

Фіксована, добре виражена форма кальмара обумовлена ​​наявністю в його тілі твердої скороченої раковини, яка колись мала зовнішнє розташування. У восьминогів теж є рудимент раковини, але він настільки незначний, що не здатний підтримувати певну форму тіла тварини.

Відсутність твердих тканин дозволяє восьминогу проходити крізь вузькі щілини або поміщатися в обмежений простір. А під час полювання цієї істоти вдається відмінно маскуватися, немов розтікаючись по морському дну.

Забарвлення

З двох тварин восьминіг здатний більш майстерно міняти своє забарвлення. Це пояснюється тим, що злитися з навколишнім середовищем на дні важче, і необхідність в переході від одного кольору до іншого у тварини виникає досить часто. За весь процес відповідають клітини з різними пігментами, що знаходяться в шкірі мешканця глибин.

Кальмару ж, щоб залишатися не дуже помітним в товщі вод, досить бути темнішим у верхній частині свого тіла і більш світлим - в нижній. Слід також зазначити, що деякі кальмари мають біолюмінесценцією. Інакше кажучи, подібні тварини можуть світитися завдяки функціонуванню спеціальних органів.Восьминоги таких органів не мають.

Спосіб життя

Поведінка тварин, про яких йде мова, теж має певні відмінності. У чому різниця між кальмаром і восьминогом? Вона полягає в тому, що більшість кальмарів воліють діяти спільно і здійснювати мисливські атаки зграями.

Для ставних восьминогів більш характерно здійснювати свої плани в поодинці. Ці хижаки непомітно підкрадаються до здобичі на відстань кидка або здійснюють напад із засідки.

до змісту ↑

Таблиця

Кальмар Восьминіг
Тіло торпедообразное, його форма підтримується рудиментом раковини Тіло м'яке, його форма легко змінюється
Розвинені плавники Плавці відсутні або слабо розвинені
Голова відособлена Голова зливається з тулубом
Реактивний рух Віддає перевагу повзати
Десять кінцівок Вісім кінцівок
Присоски грубим, можуть містити в собі кігті Присоски м'якше
Менш потужний дзьоб Більш потужний дзьоб
Має меншу здатністю змінювати забарвлення Більш мистецьки міняє окра з
Деякі види мають біолюмінесценцію Не володіє біолюмінесценцією
Як правило, полює зграями Тварина-одиночка