Різниця між грунтом і гірською породою

Різниця між грунтом і гірською породою

Про грунті та гірській породі говорять як про важливі елементи земної кори. Ці освіти пов'язані між собою, проте є вагомі підстави вважати кожне з них окремим природним тілом.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Освіта гірських порід
  • Освіта грунту
  • Склад грунту
  • Таблиця

Визначення

Грунт - це багатокомпонентний шар літосфери, сформований на основі гірських порід під впливом ряду факторів.

Грунт

Гірські породи - щільні або пухкі освіти, які є результатом відбуваються геологічних процесів. Приклади: пісок, крейда, граніт.

Одна з порід - граніт

Граніт до змісту ↑

Порівняння

Формування обговорюваних природних тел здійснюється протягом довгого часу. А відміну грунту від гірської породи полягає в тому, як саме відбувається цей процес. Склад в кожному випадку теж є різним.

до змісту ↑

Освіта гірських порід

Ці маси, складові з мінеральних або органічних частинок, з'являються першими. Деякі породи (магматичні) представляють собою затверділу магму, що вилилася всередині земної кори або вийшла з вулкана. Інша група (осадові породи) утворена частинками, які лише в осад з водних розчинів, продуктами вивітрювання і органічними елементами.

Крім того, існують метаморфічні породи. Вони з'являються в умовах, коли магматичні або осадові освіти якісно змінюються під впливом деяких факторів: при потужному нагріванні, тиску або контакті з певними хімічними складами.

до змісту ↑

Освіта грунту

Численні частки гірських порід, що відокремилися від загальної маси в результаті вивітрювання, стають основою для формування грунтового шару. Потім здійснюється взаємодія вихідного матеріалу і різних живих організмів. З'являються рослини, які після відмирання перетворюються на перегній. Черви перемішують ґрунтову масу.

В почвообразовании велику роль відіграє клімат. Він впливає на темпи вивітрювання материнських порід, прогрівання і вологозабезпеченість ґрунту, її біологічний склад. Певне значення тут мають і особливості рельєфу місцевості, де створюється шар ґрунту. Крім того, у всьому процесі нерідко бере участь людина, обробляючи землю, удобрюючи її.

Весь процес розвитку грунту на матеріалі гірської породи можна побачити в розрізі:

до змісту ↑

Склад грунту

Унікальне природне тіло складається з декількох компонентів. Тверда частина грунту представлена ​​залишковими частками материнської гірської породи і перегноєм. Підземні пори заповнені водою і газами. І, звичайно, грунт є місцем проживання багатьох живих істот: бактерій, жуків, черв'яків, кротів та інших.

У чому різниця між грунтом і гірською породою? У тому, що тільки грунт, в якій живе і неживе речовина утворюють єдине ціле, володіє родючістю. Як цінний субстрат для рослин вона незамінна в сільськогосподарському виробництві.Від характеристик ґрунтових мас залежить якість і кількість одержуваного врожаю.

до змісту ↑

Таблиця

Грунт Гірські породи
Результат взаємодії живого і неживого Результат геологічних процесів
Чинники утворення: наявність материнської породи, активність живих організмів, рельєф, клімат , діяльність людини Формуються в умовах певної фізико-хімічної обстановки
Компоненти: частинки породи-основи, перегній, рідина, гази, біологічні істоти Чи можуть складатися з мінеральних і органічних частинок
Володіє родючістю Чи не мають родючістю