Різниця між соціалізацією і вихованням

Різниця між соціалізацією і вихованням

Кожну людину з самого моменту його народження вже можна вважати соціальною істотою. На розвиток його індивідуальності, на поведінку і характер на різних етапах дорослішання впливає безліч факторів: власний досвід, ставлення оточуючих, їх поведінку. Коли мова йде про формування особистості, згадують і виховання, і соціалізацію. Чим же відрізняються один від одного ці поняття? Спробуємо розібратися.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Соціалізація - процес, що включає засвоєння людиною зразків поведінки, норм, цінностей, установок, навичок, прийнятих в суспільстві, до якого належить даний індивід.

Виховання - процес цілеспрямованого розвитку особистості, спеціально створені умови для сприйняття новим поколінням моральних, етичних норм і правил, знань і умінь.

до змісту ↑

Порівняння

Поняття соціалізація - дуже широке, і включає в себе в тому числі і виховання . Процес виховання не в силах охопити всі можливі впливи на особистість, а тому може лише сприяти соціалізації. Соціалізація - це довгострокова мета діяльності будь-якого педагога-вихователя. Система виховання прагне впорядкувати процес соціалізації, по можливості надати йому основу, цілеспрямованість, стрункість.Чим відрізняються виховання і соціалізація, розглянемо в компактній таблиці.

Виховання Соціалізація
Пов'язано з відносинами "людина - людина" (беруть участь два суб'єкти). Відносини в контексті "людина - суспільство", (суб'єктом є тільки людина).
Виховання - це цілеспрямований, свідомо контрольований процес. В цьому випадку спеціально створюються оптимальні духовні, матеріальні, організаційні умови для сприйняття підростаючим поколінням накопиченого історією попереднього досвіду, щоб підготувати його до подальшої суспільного життя. Соціалізація - процес стихійний, навіть спонтанний: хочемо ми чи не хочемо, явища дійсності в політичній, культурній, соціальній сферах не залишають нас байдужими, ми не можемо не враховувати, "відгородитися" від них, вони на нас впливають. Соціалізація - процес, яким можна керувати штучно, він не піддається маніпулюванню.
Виховання - дискретний, тобто змінюється, дробовий, переривчастий процес, який реалізується в сім'ї, дошкільному закладі, середній школі, творчому колективі додаткової освіти. Соціалізація - процес безперервний.
Виховання здійснюється тут і зараз конкретними суб'єктами виховання. Це батьки, вихователі, соціальні педагоги, вчителі, вожаті, які свідомо налаштовані на процес виховання або спеціально до нього підготовлені. У процесі виховання повинна враховуватися індивідуальність, самобутність кожної дитини як особистості. Соціалізація - багатогранний процес, він здійснюється багато років, починаючись з народження і не припиняючись протягом усього людського життя.Ми освоюємо не одну, а безліч соціальних ролей до глибокої старості, змінюючи погляди, смаки, звички, правила поведінки.
до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Виховання - складова частина складного процесу соціалізації.
  2. В вихованні беруть участь два суб'єкти ( "людина і людина"). Соціалізація представлена ​​в контексті "людина і суспільство", суб'єкт тут тільки один.
  3. Виховання - цілеспрямований, контрольований процес, який створює оптимальні умови для підготовки нового покоління до подальшої суспільного життя. Соціалізація - процес стихійний, в чомусь навіть спонтанний. Їм не можна управляти, маніпулювати.
  4. Виховання - переривчастий, дробовий процес, соціалізація - безперервний.
  5. Виховання здійснюється тут і зараз, соціалізація відбувається протягом усього людського життя.