Різниця між соціальною групою і соціальної спільністю

Різниця між соціальною групою і соціальної спільністю

В гуманітарній науці використовуються два схожих поняття - соціальна група і соціальна спільність. У чому їх специфіка?

Зміст статті

  • Що таке соціальна група?
  • Що таке соціальна спільність?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що таке соціальна група?

Під соціальною групою розуміється співтовариство, учасники якого чітко усвідомлюють свою приналежність до нього. Це може підкріплюватися наявністю у спільноти формальних ознак - атрибутики або, наприклад, правил поведінки, вступу до відповідної групи, яких повинні дотримуватися учасники.

Формується соціальна група, як правило, в силу волевиявлення її учасників або організаторів. Наприклад, якщо мова йде про об'єднання вболівальників футбольного клубу.

Випадкове формування стійких соціальних груп спостерігається рідко. Але таке буває. Наприклад, при тривалому знаходженні кількох людей разом - як варіант, на відпочинку, в подорожі, як сусідів по готелю. В цьому випадку туристи можуть, проживаючи в готелі "Пальма", іменуватися "пальмовцамі" при спілкуванні, умовно кажучи, з постояльцями готелю "Каштан" - тобто "каштановцамі".

Соціальна група, як правило, характеризується:

  1. щодо регулярним взаємодією людей (вони можуть спілкуватися в певний час з конкретною періодичністю);
  2. наявністю організаційних ресурсів - наприклад, офісу або штаб-квартири (на рівні "Пальми" і "Каштана" - холу або лобі-бару);
  3. ідейним єдністю учасників - власне, це може бути головним критерієм формування групи (хоча б на рівні "ми, пальмовци, любимо апельсиновий сік, а ви, каштановци - вишневий, і ви - інші").

Часто буває, що приналежність людини до однієї соціальної групи виключає або ускладнює його участь в діяльності іншого співтовариства. Це може бути пов'язано з різницею ідейних установок у кожній з груп.

до змісту ↑

Що таке соціальна спільність?

Під соціальної спільністю розуміється співтовариство, учасники якого можуть усвідомлювати свою приналежність до нього, але формується воно в силу природних причин або випадково. Наприклад, це може бути група пасажирів туристичного автобуса, що випливає з готелю в місто на екскурсію. У ній при цьому можуть перебувати і "пальмовци", і "каштановци". Отже, одна соціальна спільність цілком може вміщати декілька соціальних груп.

Розглядається співтовариство, таким чином, характеризується:

  • випадковим або нерегулярним взаємодією людей;
  • відсутністю організаційних ресурсів, оскільки в них, як правило, немає необхідності;
  • у багатьох випадках - ідейним різноманітністю учасників.

Варто відзначити, що спільноти, про які йде мова, можуть мати величезні масштаби. Так, європейці чи азіати - приклади континентальних соціальних спільнот. Люди, які сповідують світові релігії, належать до соціальних спільнот планетарного масштабу. Є професійні, етнічні спільноти розглянутого типу.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність соціальної групи від соціальної спільності в тому, що підприємницькі кола першого типу утворюється в більшій мірі з ініціативи людей, друге - в силу природних причин, в той час як його учасники констатують свою приналежність до нього.

Зазвичай соціальні групи менш масштабні, але тут іноді спостерігаються виключення.Наприклад, якщо мова йде про вболівальників відомою в усьому світі футбольної команди. Її фанати можуть проживати в різних країнах і в той же час належати до однієї соціальної групи. У свою чергу, соціальна спільність, як правило, більш масштабне об'єднання. Але і винятків тут також може бути більш ніж достатньо - наприклад, якщо мова йде про пасажирів автобуса.

Соціальні групи зазвичай більш стійкі і володіють організаційними ресурсами, характеризуються ідейним єдністю учасників. Але в багатьох випадках фактор єднання людей в рамках соціальної спільності набагато сильніше, ніж будь-які ідеї. Наприклад, якщо мова йде про націю.

Визначивши, в чому різниця між соціальною групою і соціальної спільністю, відобразимо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Соціальна група Соціальна спільність
Що спільного між ними?
В рамках однієї соціальної спільності може перебувати кілька соціальних груп
У чому різниця між ними?
Організовується, як правило, з ініціативи людей Формується в основному в силу природних причин або випадково
Зазвичай менш масштабні (але виключення спостерігаються часто) Як правило, більш масштабні (виключення спостерігаються також часто) < В основному більш стійкі (тут також багато винятків), мають організаційні ресурси
Менш стійкі (аналогічно, виключення часті), не вимагають наявності організаційних ресурсів