Різниця між зміями і ящірками

Різниця між зміями і ящірками

Змії і ящірки є загонами, які належать до одного класу - Рептилій або Плазунів. Незважаючи на істотні зовнішні відмінності обидва таксона мають тотожне внутрішню будову, а також спільне походження від великих і могутніх динозаврів, що панували на планеті в мезозойської ери.

Змії зустрічаються практично на всіх материках, крім Антарктиди, і відсутні лише на лічених островах Мікронезії і Атлантичного океану. Візитною карткою загону є та четверта частина його представників, які здатні виділяти отруту, щоб убити і полегшити процес перетравлення своїх жертв. Не менший жах у обивателів викликає звичка удавів і пітонів душать потенційну їжу, стискаючи її потужним кільцем м'язів. Найбільшими представниками загону вважається анаконда і сітчастий пітон, найбільш отруйними - тайпан, ефа, мамба і королівська кобра. Нині на Землі існує 3 тисячі видів змій.

Ще однією відмінною рисою змій є їх зовнішній вигляд - подовжене тіло, позбавлене кінцівок. Довжина тварини варіює від 11 до 1440 см, товщина залежить від виду і віку гада (таке старовинна назва класу). Головна морфологічна особливість даних рептилій викликана збільшеною кількістю хребтів осьового хребта. Від 240 до 435 при середній кількості по класу - від 50 до 80 штук.

В тілі чітко проглядається диференціація на тулубовий і хвостовій відділ, виділяється голова, щелепи якої пов'язані не жорстко, за допомогою еластичної зв'язки.Таке кріплення нижньої і верхньої щелепи дає можливість тваринам заковтувати своїх жертв цілком, не вдаючись до дроблення її на частини. У сучасних змій відсутні пояса верхніх і нижніх кінцівок.

Кобра

Покрови змії покриті лускою, вони сухі, в них відсутні залози. Унікальною особливістю загону є регулярна линька, коли шкіра злущується зі змії подібно панчохи. Видозмінена луска прикриває очі тварини, утворюючи нерухомі напівпрозорі повіки. Найбільше у представників загону розвинений орган теплової чутливості, що знаходиться між очима і носом на морді.

Внутрішня будова змії відповідає її особливому зовнішньому вигляду. Нирки розташовані несиметрично; розвинене лише праву легеню, ліве перебуває в зародковому стані. Також асиметрично розташовані насінники і яєчники. Більшість змій є яйцекладущими і лише деякі види, наприклад - водяний вуж, пристосувалися до яйцеживорождения.

Ящірки - один з 4-х загонів Класу Плазунів. На планеті існує близько 5, 5 тисяч видів тварин, найбільшим представником яких є комодський варан.

Зовнішній вигляд більшості ящірок подібний до більшості наземних тварин - голова, тулуб, 4 кінцівки і хвіст. Але існує нечисленна група безногих ящірок. У них збережена грудина, пояси кінцівок, а щелепної апарат зрощені нерухомо.

Зовнішні покриви ящірки - це шкіра, вкрита лускою. Більшість тварин здатні "скидати" хвіст при реальній загрозі. Очі рептилій прикриті роздільними століттями. Саме у ящірок спостерігається рудиментарний третє око.

Ящірка Сонник

Внутрішня будова ящірки відповідає її класу.Трикамерна серце, 2 кола кровообігу, парні легені, нирки і статеві органи. У всіх тварин спостерігається внутрішнє запліднення. Частина видів яйцекладущие, частина - яйцеживородні.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Обидва загону тварин, за рідкісним винятком безногих ящірок, мають принципово відмінний вид. У змії - подовжене, безноге тіло, у ящірки - стандартна морфологія наземного тваринного.
  2. При загальній кількості відділів хребта, більшу кількість хребців мають змії.
  3. У сучасних змій відсутні пояса верхніх і нижніх кінцівок, у ящірок, навіть безногих, вони є.
  4. Змії регулярно скидають шкіру, ящірки в разі необхідності "віддають" ворогові хвіст.
  5. Очі змій прикриті напівпрозорою лускою, у ящірок - пара століття.
  6. Парні внутрішні органи ящірок розташовані симетрично, у змій - яскрава асиметрія, з чітким домінуванням правого органу.
  7. Щелепний апарат змій має рухливе з'єднання, у ящірок воно жорстке.
  8. Все змії - м'ясоїдні хижаки. Серед ящірок відомі м'ясоїди, вегетаріанці і монофаги, які віддають перевагу виключно один вид їжі.
  9. Змія є символом мудрості, а також зцілення і оновлення. Ящірки стали емблемою Логіки, завдяки Мантуанського герцогу Федеріко Другому Гонзага.