Різниця між гашеного і негашеним вапном

Різниця між гашеного і негашеним вапном

Вапно традиційно використовується в 2 різновидах - як гашене і негашене. Що являють собою той і інший матеріали?

Зміст статті

 • Що таке гашене вапно?
 • Що таке негашене вапно?
 • Порівняння
 • Таблиця

Що таке гашене вапно?

Вапно - це матеріал, який виходить за допомогою випалу гірської породи, що відноситься до категорії карбонатних. Це може бути, наприклад, вапняк або ж крейда. Вапно складається в основному з оксидів або гідроксидів (в залежності від конкретного типу матеріалу) таких металів, як кальцій і магній (як правило, найбільший обсяг займає оксид або гідроксид кальцію). Розглянутий матеріал широко застосовується в будівництві.

Якщо говорити про гашеного різновиди вапна, то представлена ​​вона в вигляді лужного речовини - гідроксиду кальцію. Даний матеріал виглядає найчастіше як білий дрібний порошок, слабко розчиняється в воді. Його температура на дотик приблизно відповідає температурі навколишнього повітря.

Безпосередньо гасіння вапна здійснюється при змішуванні негашеним - тобто оксиду кальцію - з водою. Дана процедура супроводжується відчутним виділенням тепла - близько 67 кДж на моль.

Гашене вапно - матеріал, який може застосовуватися:

 1. як складова частина побілки;
 2. для захисту дерев'яних конструкцій від руйнування і займання;
 3. з метою приготування різних будівельних розчинів;
 4. для зниження жорсткості води;
 5. при виробництві різних добрив;
 6. як харчова добавка;
 7. з метою дезінфекції при стоматологічних процедурах.

Вивчимо тепер більш детально специфіку основної сировини, використовуваного для одержання гідроксиду кальцію, тобто негашеного вапна.

до змісту ↑

Що таке негашене вапно?

Розглядається речовина являє собою, таким чином, оксид кальцію. У промисловості цей матеріал в загальному випадку виходить за допомогою термічної обробки вапняку, тобто карбонату кальцію.

При взаємодії з водою негашене вапно перетворюється в гашене - при цьому, як ми зазначили вище, відбувається виділення тепла. При змішуванні з кислотами розглядається речовина утворює солі. Якщо його сильно нагріти з вуглецем, то сформується карбід кальцію.

Використовується негашене вапно найчастіше:

 1. як сировину при випуску силікатної цегли;
 2. як вогнетривкий матеріал;
 3. як і гашене вапно - в якості харчової добавки;
 4. для очищення димових газів від діоксиду сірки.

Відомі й інші способи застосування розглянутого матеріалу. Наприклад - як основне "розігріває" речовина в спеціалізованій посуді, яка самостійно нагріває напої.

Виглядає негашене вапно найчастіше як гранульований сипучий матеріал. Якщо його помацати без рукавичок, то можна відчути тепло, так як речовина відразу ж вступає в реакцію з вологою на поверхні шкіри рук - цей процес супроводжується виділенням тепла.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність гашеного вапна від негашеного - хімічна формула. Перша речовина являє собою луг, гідроксид кальцію. Друге - оксид кальцію (при змішуванні з водою воно разом з тим утворює гашене вапно, яка, в свою чергу, слабо взаємодіє з водою).

Визначивши, в чому різниця між гашеного і негашеним вапном, зафіксуємо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Гашене вапно Негашене вапно
Що спільного між ними?
Гашене вапно утворюється в результаті взаємодії негашеного з водою
У чому різниця між ними?
Є гідроксидом кальцію Є оксидом кальцію
Слабо взаємодіє з водою При додаванні в воду перетворюється в гашене вапно при досить інтенсивному тепловиділенні
Найчастіше випускається у вигляді білого порошку, який не виділяє тепла при дотику Найчастіше випускається у вигляді гранул, теплих на дотик