Різниця між знаком і символом

Різниця між знаком і символом

Повсякденне дійсність наповнена знаками і символами. Одні й другі несуть важливе смислове навантаження. Але не кожен зможе відповісти на питання, чим відрізняється знак від символу. Спробуємо в цьому розібратися.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Знаком є зображення (жест, дія), під яким мається на увазі будь-яка конкретна думка.

Дорожній знак

Символ - це річ, зображення або інше, чому присвоюється особливий глибокий зміст, лише побічно пов'язаний з безпосереднім змістом видимого.

Символ миру до змісту ↑

Порівняння

Обговорювані предмети грають важливу роль у людському спілкуванні. А відміну знака від символу полягає, в першу чергу, в співвідношенні зорового образу і того, що під ним ховається. Знак прямо вказує на щось. Наприклад, палець у зімкнутих губ явно висловлює прохання зберігати мовчання, а дивлячись на зображення перекресленого праски на етикетці, кожен зрозуміє, що гладити таку річ не можна.

Іноді буває важко здогадатися, як тлумачиться той чи інший знак, - це слід просто з'ясувати і запам'ятати. Але в будь-якому випадку подібні зображення дуже конкретні. Часто знаки щось дозволяють, забороняють або є попереджувальними.

Символ же служить виявлення того, що не лежить на поверхні. Він не вказує прямо на який-небудь предмет, а являє собою абстракцію.Тут ключову роль відіграє художній образ, що втілює ідею, переживання або, наприклад, уявлення про професію, напрямку мистецтва. Символізувати щось можуть кольору ( білий - невинність), фігури ( коло - вічність), зображення тварин ( лев - сила, велич). Герб і прапор - це теж символи.

Знак зазвичай нехитрий. Чим простіше він розшифровується, тим зручніше користуватися таким засобом. Символ, навпаки, багатий за своїм змістом. Це якась загадка, для розуміння якої потрібно вміти міркувати. Крім того, символ, на противагу знаку, може тлумачитися в декількох варіантах. Наприклад, зелений колір пов'язується з умиротворенням, спокоєм, гармонією, свіжістю, юністю, оновленням.

У чому різниця між знаком і символом ще? У тому, що знаки частіше утворюють цілі системи. Символи, як правило, "воліють" відокремлений існування. Примітним також є те, що в науці розглядаються поняття знаходяться в синонімічних відносинах. Відображення величин, скорочення та інше може називатися як знаком, так і символом.